BCL: Τελικό η Μανρέσα και πρώτη φορά “εμφύλιος” για το στέμμα! (videos)

2022-05-06T23:04:47+00:00 2022-05-07T00:00:34+00:00.

06/May/22 23:04

Η Μανρέσα παίζοντας εξαιρετική άμυνα απέκλεισε τη Λούντβιγκσμπουργκ με 63-55 στο δεύτερο ημιτελικό του Final Four του Basketball Champions League στο Μπιλμπάο και θα αντιμετωπίσει στον “εμφύλιο” τελικό (8/5, 21:00) τη Τενερίφη.

Σε ένα ματς με αργό ρυθμό και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν η Μανρέσα επιβλήθηκε της Λούντβιγκσμπουργκ με 63-55 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Basketball Champions League με το τρόπαιο να καταλήγει σίγουρα για τέταρτη χρονιά σε έξι σεζόν ιστορίας της διοργάνωσης σε ισπανικά χέρια.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον στον τελικό της Κυριακής (8/5, 21:00) οι θριαμβευτές του δεύτερου ημιτελικού θα αντιμετωπίσουν την Τενερίφη που κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο του 2017 και έχασε τον τελικό του 2019, ενώ οι δύο ηττημένοι θα παλέψουν για το γόητρο τους και την τρίτη θέση στο μικρό τελικό (8/5, 18:00).

Το ματς

Η πρώτη περίοδος ήταν ένα κλειστό ματς με όχι ιδιαίτερα υψηλό σκορ, αλλά τους Ισπανούς να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα με 20-17 χάρη στις ήδη 7/9 βολές που εκτέλεσαν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε με τους Γερμανούς παρότι προηγήθηκαν και με +6 (32-26 στο 16′) χάρη στον Σάιμον (14 πόντους με 5/7 σουτ) να βλέπουν την Μανρέσα να αντιδράει και να κλείνει το πρώτο μέρος με 35-35 παρά τα 1/9 τρίποντα και τα 10 λάθη της.

Στο δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού στο Μπιλμπάο o ρυθμός δεν άλλαξε ιδιαίτερα, αφού το χαμηλό σκορ και οι άμυνες πρωταγωνιστούσαν με τη Μανρέσα να ελέγχει το ματς και να προηγείται με 47-41 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 55-49 και τους Ισπανούς να έχουν το πάνω χέρι για την πρόκριση.

Στην τελική ευθεία η γερμανική ομάδα δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση παρά τις καλές αμυντικές της προσαρμογές και μένοντας για 4′ λεπτά χωρίς πόντο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 58-49 (στο 33′). Δύο λεπτά πριν το φινάλε με το σκορ στο 63-56 όλα ουσιαστικά είχαν πάρει το δρόμο του και στο φινάλε η Μανρέσα πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό με 63-55.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Μανρέσα που κράτησε τη Λούντβιγκσμπουργκ στους 55 πόντους με 20/70 σουτ, 7 ασίστ και 11 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μονέκε με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ ήταν εξαιρετικός, ενώ τη διαφορά έκανε και ο Σίμα με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 35-35, 49-55, 55-63