BCL: Θριαμβεύτρια η Τενερίφη στον “εμφύλιο” και ΞΑΝΑ στην κορυφή! (videos)

2022-05-08T21:56:15+00:00 2022-05-08T22:48:13+00:00.

08/May/22 21:56

Η Τενερίφη επέστρεψε στην κορυφή του Basketball Champions League κερδίζοντας με ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο στο τελικό του Final Four του Μπιλμπάο τη Μανρέσα με 98-87 και με τον Χουέρτας MVP.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Πέντε χρόνια μετά την τελευταία και παρθενική κατάκτηση του τροπαίου και τρία μετά το χαμένο τελικό στην Αμβέρσα η Τενερίφη των Χουέρτας, Σερμαντίνι και Ουίλτζερ κατέκτησε ξανά το Basketball Champions League στο μεγάλο τελικό του Final Four του Μπιλμπάο με 98-87 κόντρα στη Μανρέσα του φετινού MVP της διοργάνωσης Τσίμα Μονέκε.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Η ομάδα του Τσους Βιντορέτα έγινε η δεύτερη ομάδα στην ιστορία του BCL που κατακτάει δύο φορές το τρόπαιο μετά την Μπούργος, ενώ η Ισπανία αποτελεί την κυρίαρχο της διοργάνωσης με 4/6 κατακτήσεις, αφού εξαιρέσεις αποτελούν η ΑΕΚ το 2018 και η Βίρτους Μπολόνια το 2019.

Ντέρμπι με τρομερό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο

Τρομερό ρυθμό και ποιότητα είχε η πρώτη περίοδος του τελικού του Final Four με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ και την Τενερίφη να προηγείται με 27-25 παρότι ο Μονέκε είχε 12 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ίδια εικόνα συνεχίστηκε με το ντέρμπι και το κλειστό σκορ καλά να κρατεί με την Τενερίφη μπροστά στο 15ο λεπτό με 36-35. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Μανρέσα μπροστά με 50-49 και τις δύο ομάδες παρά την πίεση για το αποτέλεσμα να αποδίδουν πολύ όμορφο μπάσκετ στο παρκέ του Μπιλμπάο.

“Ξέσπασε” στο τρίτο δεκάλεπτο η Τενερίφη και αγκάλιασε την κούπα!

Στο δεύτερο ημίχρονο του τελικού η ομάδα του Τσους Βιντορέτα ήταν πολύ καλύτερη αμυντικά και κατάφερε επιβάλλοντας το ρυθμό της και να προηγηθεί με +9 (63-54 στο 26′) και τον Χουέρτας να έχει 9 πόντους και 9 ασίστ με επιμέρους σκορ 14-4. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Τενερίφη να κυριαρχεί και να είναι φαβορί για το τρόπαιο έχοντας προβάδισμα με 82-67 μετά από buzzer beater τρίποντο του Ουίλτζερ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μανρέσα δεν μπορούσε να μειώσει και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 89-71 (στο 33′) και η Τενερίφη ήταν αγκαλιά με την κούπα. Τρία λεπτά πριν το τέλος οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 91-79, αλλά παρέμεναν μακριά ακόμα από την ολική ανατροπή. Στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 98-87 όλα είχαν κριθεί και η Τενερίφη κατέκτησε το τρόπαιο.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Τενερίφη με συνολικό επιμέρους σκορ 33-17 προηγήθηκε με +15 (82-67) στο 30′ διαφορά που δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χουέρτας ήταν τρομερός με 13 πόντους, 14 ασίστ και 3 ριμπάουντ και MVP του Final Four, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Σαλίν με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ουίλτζερ με 17 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 50-49, 67-82, 87-98.