Περιστέρι: Επιβλήθηκε της Πρωταθλήτριας Ισραήλ η ομάδα του Σπανούλη (videos)

2022-09-24T21:20:18+00:00 2022-09-24T21:40:54+00:00.

24/Sep/22 21:20

Το Περιστέρι με μία καλή εμφάνιση κατά διαστήματα κέρδισε την Πρωταθλήτρια Ισραήλ Χάποελ Χολόν με 87-82 στην Κύπρο για το τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” αφήνοντας υποσχέσεις για τη σεζόν που ξεκινάει.

Με νίκη αποχαιρέτισε την Κύπρο και το τουρνουά προετοιμασίας “Νεόφυτος Χανδριώτης” το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη κερδίζοντας στο τέλος τη Χολόν με 87-82 σε ένα ματς που προηγήθηκε ακόμα και με +17 και που είχε “άρωμα” Basketball Champions League.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν ο αρχηγός Κασελάκης με 21 πόντους (7/12 σουτ), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Φρανσίσκο με 20 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ και ο Μπιλάν με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 ασίστ.

Πλέον το Περιστέρι μπαίνει στις τελευταίες ημέρες του σταδίου της προετοιμασίας του πριν την πρεμιέρα της Stoiximan Basket League και φυσικά την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Το ματς

Με εξαιρετικό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι το Περιστέρι και με την άμυνα για “όπλο” του, αλλά και καλή λειτουργία στην επίθεση προηγήθηκε με διψήφιο προβάδισμα (26-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 36-33 (στο 16′) βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση με τους Ντόσον – Τζόνσον να έχουν μαζί 22 πόντους, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να είναι μπροστά με 46-41 με μόλις ένα λάθος, 10/17 δίποντα και 7/21 τρίποντα!

Το δεύτερο ημίχρονο του φιλικού ξεκίνησε με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να κάνει γρήγορο επιμέρους σκορ 9-1 και να προηγείται για πρώτη φορά με +14 (55-41 στο 24′). Η ελληνική ομάδα ήταν σαφώς ανώτερη και διατηρούσε ένα μεγάλο προβάδισμα με 71-54 (στο 28′) έχοντας 11/27 τρίποντα με τον Κασελάκη να έχει 18 πόντους και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 74-63.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Χολόν προσπάθησε να αντιδράσει και κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (79-73 στο 36′) με επιμέρους σκορ 10-5  και το Περιστέρι να δείχνει κάμψη δυνάμεων. Η ελληνική ομάδα είδε το σκορ να γίνεται 82-81 δύο λεπτά πριν το τέλος έχοντας “κολλήσει” στην επίθεση. Στο 39′ ο Ντένμον με τρίποντο έκανε το 85-81, αλλά ο Τζόνσον με 1/2 βολές μείωσε σε 85-82 και ο Φρανσίσκο με 2/2 βολές στα 25” τέλειωσε το ματς για το Περιστέρι κάνοντας το σκορ 87-82.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-46, 63-74, 82-87.