Περιστέρι: Σπανούλης effect και εντυπωσιακή πρεμιέρα στο BCL! (videos)

2022-10-03T20:13:35+00:00 2022-10-03T21:01:47+00:00.

03/Oct/22 20:13

Το Περιστέρι στο επίσημο προπονητικό ντεμπούτο του Βασίλη Σπανούλη ήταν απολαυστικό και πανηγύρισε μεγάλη εντός έδρας νίκη με 86-70 κόντρα στην Μπνέι Χερζίλια στην πρεμιέρα των ομίλων του Basketball Champions League.

Με τον ιδανικό τρόπο έκανε το ντεμπούτο του με το Περιστέρι σε επίσημο ματς ο Βασίλης Σπανούλης, καθώς το οδήγησε σε μία σημαντική νίκη με 86-70 στην πρώτη αγωνιστική του 8ου ομίλου του Basketball Champions League κόντρα στην Μνέι Χερζίλια στο “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Πλέον μετά τη σημαντική νίκη με το χρήσιμο +16 ενόψει της συνέχειας απέναντι στους Ισραηλινούς η ομάδα του “Kill Bill” στρέφει το ενδιαφέρον της στην πρώτη αγωνιστική της Basket League κόντρα στον ΠΑΟΚ που θα τον υποδεχθεί στην έδρα της.

Το ματς

Απολαυστικό Περιστέρι στο πρώτο μέρος και +15!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι το Περιστέρι και προηγήθηκε με 18-8 στο 6ο λεπτό με 3/5 τρίποντα και 7 ασίστ. Η διαφορά για την ελληνική ομάδα παρέμενε σε διψήφια επίπεδα (22-12 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 26-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο παρά το πρόβλημα των επιθετικών ριμπάουντ (7) της Χερζίλια η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με τον Φρανσίσκο να φτάνει τους 8 πόντους (2/2 τρίποντα) προηγήθηκε για πρώτη φορά και με +11 (34-23 στο 12′).

Με τον Μωραΐτη να μπαίνει στην εξίσωση (5 πόντους, 2 ασίστ) και το Περιστέρι να έχει 6/11 τρίποντα και 5 κλεψίματα η διαφορά πήγε και στους 18 (45-27 στο 16′), ενώ στο 18ο λεπτό οι γηπεδούχοι δεν έχαναν τον έλεγχο του ρυθμού (47-30). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι μπροστά με 51-36 και με ένα σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη!

Το “πάρτι” συνεχίστηκε και η πρώτη νίκη για τον κόουτς Σπανούλη ήρθε

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Περιστέρι ξεκίνησε με τη διαφορά να πηγαίνει στους 22 (60-38 στο 23′), αφού ο Μπιλάν συνέχισε το πληθωρικό παιχνίδι του. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη δεν άφηναν το ρυθμό και το σκορ να διαφοροποιηθεί (67-47 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τους Ισραηλινούς πίσω στο σκορ με 73-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με το Περιστέρι να μην μπορεί να σκοράρει και να έχει “χαλαρώσει”, αλλά να διατηρεί μεγάλο προβάδισμα με 77-56 (στο 34′). Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε η ελληνική ομάδα ήταν μπροστά με το ασφαλές 79-65 παρότι η Χερζίλια μείωσε και στο τέλος οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 86-70.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου το Περιστέρι πήρε διαφορά 15 πόντων (51-36) την οποία δεν έχασε μέχρι το φινάλε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπιλάν ήταν απολαυστικός με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Φρανσίσκο με 16 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 51-36, 73-54, 86-70