ΑΕΚ: Πάλεψε στη Σμύρνη, αλλά έχασε στο φινάλε από την Καρσίγιακα του εκπληκτικού ΜακΚόλουμ! (videos)

2022-10-04T20:33:27+00:00 2022-10-04T22:04:25+00:00.

04/Oct/22 20:33

Η ΑΕΚ μπορούσε το “διπλό” στην Σμύρνη, όπου ηττήθηκε (91-88) στις λεπτομέρειες από την γηπεδούχο Καρσίγιακα στην πρεμιέρα των ομίλων του φετινού Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε εξ ορισμού δύσκολη αποστολή στο εναρκτήριο παιχνίδι της στο νέο Basketball Champions League, ωστόσο έδειξε εξαιρετικά στοιχεία και παρότι μόνο οι έξι ξένοι παίκτες της σκόραραν και τους 88 πόντους της κόντρα στην πολύ δυνατή και ακριβή Καρσίγιακα, “λύγισε” από ένα clutch τρίποντο του Έρικ ΜακΚόλουμ και γνώρισε την ήττα στο τέλος με 91-88.

Πλέον η ΑΕΚ προετοιμάζεται για την πρώτη αγωνιστική της Basket League όπου και θα υποδεχθεί την Καρδίτσα (9/10, 19:15 ΕΡΤ3) στα Λιόσια, ενώ στη δεύτερη αγωνιστική του BCL στις 12 του μήνα θα κοντραριστεί με την Ρέτζιο Εμίλια στην Ιταλία.

Στα ίσια το πρώτο ημίχρονο, με σούπερ Φρέιζερ η ΑΕΚ

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην αρχή με την ΑΕΚ να παίζει καλά και να είναι ισόπαλη με 12-12 (στο 5′), ενώ στο 8ο λεπτό προηγήθηκε με 18-15 με τον Φρέιζερ να έχει 9 πόντους. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-15 υπέρ της ελληνικής ομάδας η οποία μετρούσε 5/12 τρίποντα και 2/3 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού και βρέθηκε να προηγείται με 30-23 (στο 14′), όμως η Καρσίγιακα αντέδρασε και με σερί 10-0 πέρασε μπροστά με 33-30 (στο 16′) με τον Κουζμίνσκας να έχει 9 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 37-37 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την “Ένωση” στο 42-42 μετά από buzzer beater του Ντελγκάδο.

Πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό η ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την άμυνα της ΑΕΚ να μην λειτουργεί καθόλου και καλά και δεχόμενη επιμέρους σκορ 17-8 βρέθηκε πίσω στο σκορ για πρώτη φορά με 59-50 (στο 24′) με τον ΜακΚόλουμ να έχει 21 πόντους. H τρίτη περίοδος έληξε 69-65 με την ελληνική ομάδα να βρίσκει πόντους από τους Ουίλιαμς – ΜακΓκρίφ και να μένει “ζωντανή”.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Καρσίγιακα με τον ΜακΚόλουμ συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα με 73-68 (στο 33′) και να έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Στρέλνιεκς και Φρέιζερ με σερί 5-0 ισοφάρισαν σε 73-73 (στο 34′) μην ΑΕΚ να δείχνει ικανή για το μεγάλο διπλό. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 7-1 προηγήθηκαν με μία κομβική διαφορά 6 πόντων (80-74) στο 36ο λεπτό και απέκτησαν εκ νέου το πάνω χέρι για τη νίκη.

Περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Στρέλνιεκς με τρίποντο μείωσε σε 84-82, ενώ και πάλι ο ίδιος στο 1:40 έκανε το 86-84 με 2/2 βολές. Ο Ντελγκάδο στα 39” σε λήξη χρόνου πέτυχε ένα καθοριστικό καλάθι για την Καρσίγιακα για το 88-84 και ο Μίτσελ μετά από alley oop κάρφωμα μείωσε σε 88-86 στα 34”. Ο ΜακΚόλουμ στα 17” όμως τέλειωσε το παιχνίδι με τρίποντο (91-86) με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα με 91-88.

Που κρίθηκε: Στα 34” ο Μίτσελ μετά από κάρφωμα μείωσε σε 88-86, αλλά ένα τρίποντο του εκπληκτικού ΜακΚόλουμ στα 17” δευτερόλεπτα στέρησε τις ελπίδες της ΑΕΚ για διπλό με το σκορ να γίνεται 91-86.

Παίκτης-κλειδί: Ο ΜακΚόλουμ ήταν εκπληκτικός και clutch με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ μεγάλη ζημιά στην ΑΕΚ έκανε και ο Ντελγκάδο με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-42, 69-65, 91-88