Λυκογιάννης για την ήττα του ΠΑΟΚ από τη Ντιζόν: “Κάναμε χαζά λάθη, ιδίως στην επίθεση” (video)

2022-10-05T21:15:47+00:00 2022-10-05T21:15:47+00:00.

John Rammas

05/Oct/22 21:15

Στα λάθη στην επίθεση, τα οποία χαρακτήρισε “χαζά”, χρέωσε ο Άρης Λυκογιάννης την ήττα του ΠΑΟΚ από τη Ντιζόν (66-70) στην Πυλαία στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Ο 53χρονος προπονητής είδε τους παίκτες του να επιστρέφουν από το -14 (48-62 στο 34′) και να μειώνουν σε 64-66 στα -20″, ωστόσο, η αντεπίθεση δεν ολοκληρώθηκε ποτέ κι η γαλλική ομάδα πέρασε νικηφόρα από την PAOK Sports Arena.

“Πρέπει να συγχαρώ τη Ντιζόν, ήταν καλύτερη ομάδα. Είμαι ευχαριστημένος με την προσπάθεια, ιδίως στην άμυνα. Παίξαμε σε μεγάλο βαθμό έτσι όπως θέλαμε κόντρα σε μία πολύ αθλητική ομάδα, μάλιστα, ελέγξαμε τα ριμπάουντ που ήταν σχεδόν ίσα (38-39)”, είπε αρχικά στη συνέντευξη Τύπου.

“Από την άλλη, δεν είμαι ευχαριστημένος με την προσπάθεια στην επίθεση λόγω των λαθών. Σε κάθε κρίσιμη στιγμή, όποτε πλησιάσαμε στο σκορ -στους 3, 4 ή 6 πόντους- κι είχαμε το μομέντουμ να επιστρέψουμε και να πάρουμε προβάδισμα, που θα μας βοηθούσε πνευματικά και ψυχολογικά, καθότι είμαστε μία νεανική ομάδα, κάναμε χαζά λάθη, ιδίως στην επίθεση, όπως λάθος πάσες, λάθος επιλογές. Η Ντιζόν βρήκε αυτό που χρειαζόταν για να παραμείνει μπροστά στο σκορ με 8-12 πόντους. Κάναμε μία πάρα πολύ καλή τέταρτη περίοδο, αμυντικά κι επιθετικά με κάποια μεγάλα σουτ. Το πρόβλημα είναι πως κάναμε πολλά σουτ στο τρανζίσιον παιχνίδι, στα υπόλοιπα, ελεύθερα, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, δεν ήμασταν αποτελεσματικοί. Εκεί κρίθηκε”.