ΑΕΚ: Βασίλισσα στην Ιταλία και “σεφτές” στο BCL! (videos)

2022-10-12T22:26:40+00:00 2022-10-13T00:19:43+00:00.

12/Oct/22 22:26

Η ΑΕΚ κυριάρχισε απέναντι στη Ρέτζιο Εμίλια, παίρνοντας ένα μεγάλο “διπλό” στην Ιταλία με 84-73, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων.

Η ΑΕΚ κατέκτησε την πρώτη της νίκη στο φετινό BCL και μάλιστα το έκανε με ΕΜΦΑΤΙΚΟ τρόπο!

Η Ένωση έκανε πάρτι στην έδρα της Ρέτζιο Εμίλια και επικράτησε με το επιβλητικό 84-73, κατακτώντας παράλληλα τη πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση, σε έναν όμιλο που δείχνει πως θα είναι θρίλερ, καθώς όλες οι ομάδες βρίσκονται στο 1-1 αυτή τη στιγμή.

Από το 16’ και μετά, τα πάντα ήταν… κιτρινόμαυρα, με την Ένωση να ξεφεύγει και στο δεύτερο ημίχρονο να κρατά άνετα την υπέρ της διψήφια διαφορά.

Ο Μάντσεν είχε 17 πόντους και οι ΜακΓκρίφ και Μίτσελ από 12, ενώ 10 πρόσθεσε ο Φρέιζιερ.

Ο Τσιντσιαρίνι είχε 16 και ο Ανίμ 14 για τους Ιταλούς.

Η εξέλιξη:

Οι δύο ομάδες συμπορευόντουσαν στο σκορ σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο (19-18), με την κατάσταση να αλλάζει στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια μέχρι το 16’ (29-29), με την ΑΕΚ κάπου εκεί να δείχνει τα δόντια της!

Η Ένωση έτρεξε ένα επιμέρους 7-22 και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (36-51), θέτοντας έτσι της βάσεις για την επικράτηση.

Οι Ιταλοί στη συνέχεια πάλεψαν, μείωσαν ακόμα και στους 10, όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερα. Οι κιτρινόμαυροι έκλεισαν τη περίοδο στο +19 (48-67), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν και στο +21, με τα πάντα να κρίνονται.

Τελικό σκορ 73-84 και μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ, με τη Ρέτζιο Εμίλια να περιορίζει στο τέλος τη διαφορά.

Πού κρίθηκε:

Τοι 7-22 της ΑΕΚ από το 16′ μέχρι το 20′ ήταν το σημείο κλειδί της αναμέτρησης, με τη Ρέτζιο Εμίλια να μην καταφέρνει ποτέ να επιστρέψει.

Παίκτης κλειδί:

Ο Φρέιζιερ μπορεί να μην ήταν ο πρώτος σκόρερ, καθώς είχε 10 πόντους (17 ο Μάντσεν), όμως έδωσε πολλά σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, καθώς είχε 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 19-18, 36-51, 48-67, 73-84

Ρέτζιο Εμίλια (Μενέτι): Ανίμ 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσιντσαρίνι 16 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Φάντερμπερκ 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Χόπκινς 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρόμπερτσον 11 (2), Τσίπολα 3 (1), Ντιουφ 4, Ολισεβίτσιους 3 (1/6 σουτ), Ρόιβερς

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φιλιππάκος, Φρεζίερ 10 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπαδάκης 1, Περσίδης 6 (2), Πετρόπουλος, Κόνιαρης 9 (1), Μάντσεν 17 (5/7 δίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΓκρίφ 12 (1), Μίτσελ 12 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στρέλνιεκς 8 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (2), Ξανθόπουλος

Μετά το τέλος του αγώνα οι φίλοι της ΑΕΚ το… έζησαν για τα καλά, καθώς τραγούδησαν στα ιταλικά για τη νίκη της ομάδας τους.

Πάντως και πριν το τζάμπολ είχαν κάνει αισθητή την παρουσία τους, με τα τραγούδια τους να γεμίζουν την ιταλική πόλη.