Πετάει ψηλά το Περιστέρι! Γονάτισε την Πρωταθλήτρια Τενερίφη (videos)

2022-10-18T20:22:22+00:00 2022-10-18T21:39:19+00:00.

18/Oct/22 20:22

MoraitisDimitris-Peristeri-Tenerife

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη συνεχίζει την εκπληκτική του πορεία στο ξεκίνημα της σεζόν και υπέταξε και την κάτοχο του Basketball Champions League Τενερίφη με 88-81 για το 2/2 στον όμιλο.

Μετά από μία εκπληκτική εμφάνιση στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Ραντάνοφ, Φρανσίσκο και Ντένμον το Περιστέρι “λύγισε” με 88-81 στο “Ανδρέας Παπανδρέου” την Τενερίφη και έκανε το 2/2 στο Basketball Champions League.

Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη ήττα της κατόχου του BCL του Τσους Βιντορέτα μετά από 12 παιχνίδια σε Ισπανία και Ευρώπη!

Πλέον το Περιστέρι προετοιμάζεται για το πρώτο του εκτός έδρας ματς στον όμιλο με τη Ρίτας (1/11), ενώ και η Τενερίφη θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μπνέι Χερζίλια (2/11).

Απίθανο ημίχρονο για Περιστέρι με 57 πόντους, 10 τρίποντα και +13!

Πολύ καλά ξεκίνησε στο πρώτο τρίλεπτο το Περιστέρι και προηγήθηκε με 7-1 (στο 3′) χωρίς να δεχθεί εντός πεδιάς καλάθι. Με τους Μπίλαν – Ραντάνοφ να είναι εξαιρετικοί στην επίθεση η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κρατούσε το προβάδισμα με 17-9 (στο 7′) μετρώντας 6/9 σουτ αντιδρώντας στην ισπανική αντεπίθεση.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 26-17 μετά από buzzer beater τρίποντο του Μωραΐτη και το Περιστέρι να έχει 9/13 σουτ και 4/5 τρίποντα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο  οι γηπεδούχοι με 2/2 τρίποντα (6/7) προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +13 (32-19 στο 12′), όμως οι Ισπανοί με τον Φερνάντεθ μείωσαν γρήγορα σε 36-29 (στο 14′). Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη συνέχισαν να “πυροβολούν” από τα 6,75 (8/9) και το σκορ έγινε 46-31!

Η Τενερίφη με τον Σερμαντίνι έκανε σερί 6-0 και μείωσε σε 46-37 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 57-43 μετά από νέο buzzer beater τρίποντο του Μωραΐτη με ταμπλό και συνολικά 10/14!

“Άντεξε” το Περιστέρι και πήρε την τεράστια νίκη

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Ανδρέας Παπανδρέου” ξεκίνησε με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να χάνουν το ρυθμό τους στην επίθεση (0/8 τρίποντα), λόγω της εξαιρετικής ισπανικής άμυνας και τη διαφορά με επιμέρους σκορ 17-9 να μειώνεται σε 66-60 (στο 26′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με ένα πολύτιμο +9 (71-62), αλλά τίποτα να μην έχει κριθεί.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 7-2 πήραν ένα καθοριστικό προβάδισμα με 78-64 (στο 32′). Στο 36ο λεπτό ο εξαιρετικός Ραντάνοφ (21 πόντους) σε λήξη χρόνου πέτυχε ένα σπουδαίο καλάθι και κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για το Περιστέρι (83-72) και το έχρισε φαβορί για τη νίκη.

Τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Ντέιβις με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 86-75 και κρατούσε τη μεγάλη νίκη στα χέρια του, την οποία και πήρε στο τέλος με 88-81!

Που κρίθηκε: Στο 26′ οι Ισπανοί μείωσαν σε 66-60, όμως το Περιστέρι άντεξε και κράτησε τη διψήφια διαφορά και με επιμέρους σκορ 12-4 προηγήθηκε με 78-64 στο 32′ “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ραντάνοφ ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Φρανσίσκο με 16 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ντένμον με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 57-43, 71-62, 88-81

Μετά το ματς ο Βασίλης Σπανούλης δήλωσε:

Αναλυτικά τι είπε:

Για το ματς: “Ήταν ένα εκπληκτικό παιχνίδι. Αντιμετωπίσαμε μια εξαιρετική ομάδα, που ήταν πρωταθλήτρια στο τουρνουά πέρυσι και φέτος ήταν αήττητη. Ήταν μεγάλη πρόκληση για εμάς να δούμε που είμαστε. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου έχουν μεγάλη καρδιά. Είχαμε μια μέρα να προετοιμαστούμε και όλα τα κρέντιτ αξίζουν στους παίκτες μου. Ήταν μαχητές και αξίζουν όλα τα κρέντιτ. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την ατμόσφαιρα. Χωρίς αυτούς είμαστε διαφορετική ομάδα, όπως και με αυτούς. Ήταν όνειρό μου όταν ήρθα εδώ είπα ένα πράγμα, ο πρώτος στόχος μου είναι να δω το γήπεδο γεμάτο. Αυτός είναι ο στόχος μου. Ευχαριστώ όσους ήρθαν και περιμένουμε ακόμα περισσότερο κόσμο την Κυριακή”.

Για την αντίδραση μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό: “Μιλάμε για ομάδα δύο μηνών. Είμαστε πολύ καινούργια ομάδα για να παίζουμε τέτοιου επιπέδου αγώνες. Η Τενερίφη άνετα θα μπορούσε να παίξει στην Ευρωλίγκα. Την Κυριακή δώσαμε τα πάντα και παίξαμε το μπάσκετ μας. Εμείς θέλουμε να πάμε σε κάθε γήπεδο και να παίζουμε το μπάσκετ μας. Υπάρχει ταπεινότητα και σεβασμός και θέλω να φτιάχνουμε την ομάδα και τη χημεία μας. Οι συνεργάτες μου δουλεύουν ατελείωτες ώρες για να παίρνουμε το καλύτερο απ’ όλους. Ήταν μια μεγάλη νίκη και τίποτα παραπάνω. Ήταν μόλις το 4ο παιχνίδι μας. Έχουμε δουλειά για να φτάσουμε εκεί που επιθυμούμε. Ακόμα έχουμε δρόμο να φτάσουμε εκεί που θέλουμε”.

Για τα τρίποντα της ομάδας του: “Ήταν καλά τα σουτ. Δεν με ενδιαφέρει αν θα μπει η μπάλα η όχι. Φιλοσοφία είναι να βγαίνουν καλά σουτ. Το να βγάζεις καλά σουτ είναι το δύσκολο και θέλει πολύ δουλειά να φτιαχτεί. Το σουτ είναι θέμα ημέρας και δουλειάς και αυτό κάνουμε κάθε μέρα. Βάλαμε 10/14 τρίποντα και ήμασταν στο +12. Όταν μια ομάδα βάζει 10-11 τρίποντα δεν έχεις και πολλά να κάνεις. Είναι δύσκολο να αντιμετωπίσεις τέτοιο αριθμό”.