ΠΑΟΚ: Με ΦΟΒΕΡΟ τρίτο δεκάλεπτο “καθάρισε” τη Σάσαρι στην “Πυλαία”! (video)

2022-10-19T20:17:41+00:00 2022-10-19T21:56:40+00:00.

19/Oct/22 20:17

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό Basketball Champions League κερδίζοντας στη Θεσσαλονίκη με 88-68 τη Σάσαρι χάρη σε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μπορεί να προβλημάτισε στο πρώτο μέρος του κομβικού αγώνα για το Basketball Champions με τη Σάσαρι στην “Πυλαία”, όμως με επιμέρους σκορ 28-9 στο τρίτο δεκάλεπτο “διέλυσε” τους Ιταλούς στο τέλος με 88-68 και έμεινε “ζωντανή” στη μάχη της πρόκρισης!

Πλέον ο ΠΑΟΚ θα ταξιδέψει στην Ισπανία στις 2 Νοεμβρίου για το ματς με τη Μάλαγα, ενώ η Σάσαρι την πρώτη του μήνα θα παίξει στη Γαλλία με την Ντιζόν.

Κακό δεύτερο δεκάλεπτο για ΠΑΟΚ και με -8 στα αποδυτήρια

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 10-3 στο 5ο λεπτό έχοντας 4/7 δίποντα. Οι Ιταλοί αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 7-2 μείωσαν σε 12-10 (στο 8′) με τον Ονουάκου ήδη να έχει 7 πόντους και 7 ριμπάουντ και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ μπροστά με 18-14 και τον Φράνκε να έχει 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σάσαρι μπήκε δυναμικά στο παρκέ και με γρήγορο σερί 7-0 προηγήθηκε με 21-18 (στο 12′) έχοντας 5/15 σουτ και 11/12 βολές. Ντάρκο – Κέλι και Χαντς απάντησαν στους Ιταλούς με δικός τους σερί 7-0 και αποκατέστησαν την τάξη βάζοντας ξανά μπροστά τον ΠΑΟΚ με 25-21 (στο 13′).

Ο Ντιοπ έχοντας 12 πόντους, οδήγησε την ομάδα του σε επιμέρους σκορ 20-5 και έβαλε πάλι μπροστά τη Σάσαρι για πρώτη φορά με +11  (41-30 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 43-35 και να καλείται να βελτιωθεί αρκετά στη συνέχεια.

Τρομερό τρίτο δεκάλεπτο και μεγάλη νίκη για ΠΑΟΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να βρίσκουν τρομερό ρυθμό και με επιμέρους σκορ 16-2 προηγήθηκαν και πάλι με 51-45 (στο 26′) με τον Ράιλι να έχει 13 πόντους! Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-52 και συνολικό επιμέρους σκορ της ελληνικής ομάδας 28-9!!!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το “πάρτι” του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και με επιμέρους σκορ 10-4 και η διαφορά πήγε και στους 17 (73-56) και έδειχνε να “αγκαλιάζει” τη νίκη. Τρία λεπτά πριν το φινάλε όλα είχαν κριθεί με το σκορ στο 86-68 και στο τέλος οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την τεράστια νίκη με 88-68.

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο όπου ο ΠΑΟΚ έκανε καθοριστικό επιμέρους σκορ 28-9 αποκτώντας διψήφια διαφορά (63-52) την οποία δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φράνκε έκανε μεγάλο ματς με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ εξαιρετικά ήταν ο Ρίλεϊ με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Χαντς με 15 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Μετά το παιχνίδι ο Άρης Λυκογιάννης δήλωσε:

Για το ματς:Θέλω να πω συγχαρητήρια στου παίκτες για τη νίκη. Είχαμε συζητήσει για το πως πρέπει να προετοιμαστούμε αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες για συνέχεια στη διοργάνωση. Έπρεπε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Είχαμε μόνο δέκα άσχημα λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Χάσαμε τη συγκέντρωση μας επιθετικά και αυτό επηρέασε την άμυνα μας. Συζητήσαμε στα αποδυτήρια και είπαμε να προσεγγίσουμε το παιχνίδι αμυντικά. Αυτό κάναμε στο δεύτερο μέρος, έτσι κάναμε την ανατροπή και φτάσαμε τελικά σε μια μεγάλη νίκη”.

Για τη νίκη: “Βλέπω μια ομάδα να προοδεύει. Έχουμε αθλητικά προσόντα. Έχουμε παίκτες στην περιφέρεια που μπορούν να πιέσουν καλά τη μπάλα, έχουμε ένα πεντάρι με τεράστια αθλητικά προσόντα. Δεν υπάρχει άλλος δόμος από το να πιέσουμε στην άμυνα. Στην επίθεση υπάρχει ταλέντο και αν ενσωματώσουμε το διάβασμα, θα γινόμαστε όλο και καλύτεροι. Είμαστε άπειροι όμως και πρέπει να μάθουμε να διαχειριζόμαστε καταστάσεις. Τώρα έχουμε δύο μέρες να προετοιμαστούμε για ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι, με μια ομάδα που καίγεται για τη νίκη. Έχουμε σπαταλήσει ενέργεια και είναι καινούργια πράγματα που πρέπει να διαχειριστούν οι παίκτες. Τα μέχρι στιγμής δείγματα από την ανταπόκριση τους είναι πάρα πολύ καλά. Το πιο σημαντικό είναι ότι επαναφέραμε την ατμόσφαιρα που είχαμε την πρώτη σεζόν που ήρθα στην ομάδα”.

Για το δεύτερο ημίχρονο:Για την εμπειρία που έχουν η αφομοίωση των πληροφοριών είναι πολύ μεγάλη από όλους. Έχουμε έξυπνα παιδιά. Με εντυπωσιάζουν και παίκτες που δεν έχουν την παραμικρή εμπειρία, όπως ο Πόλι. Στο πρώτο μέρος είχε πολύ κακή προσέγγιση του παιχνιδιού. Τον έπιασα στα αποδυτήρια και του είπα να βάλει τα χέρια του στη μπάλα, να διεκδικήσει τα ριμπάουντ και να πάρει τα σουτ που του δίνουν. Ο Σαλούστρος έκανε πράγματα που δε φαίνονται στη στατιστική. Υπάρχουν πολλά παιδιά που έχουν αποδεχθεί το ρόλο τους, για να μπορέσει να κερδίσει η ομάδα. Όταν ο εαυτός σου είναι πάνω από την ομάδα, αρχίζουν τα προβλήματα”.

Για το κλίμα στην ομάδα του:Για 1-2 άτομα που παρέμειναν από πέρσι, το σταφ που έμεινε από πέρσι, από την πρώτη μου σεζόν εδώ, είχαμε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία. Είχαμε κάνει καλή πορεία, είχαμε καλό κλίμα και μετά τον κορωνοϊό απογοητεύσαμε τον κόσμο και η ευθύνη βαραίνει πρώτα από όλα εμένα. Έχουμε πολύ μεγάλη διάθεση να παρουσιάσουμε κάτι όμορφο για να δείξουμε στον κόσμο ότι αξίζει να έρθει την ομάδα μπάσκετ. Αυτό χτίζεται δε γίνεται από τη μία στιγμή στην άλλη. Αυτά τα δύο παιχνίδια είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Ο κόσμος θέλει να βλέπει μια ομάδα που παλεύει και να παίρνει δύναμη και ο Θανασάρας (σ.σ. Χατζόπουλος) για να συνεχίζει!”.

Άρης Λυκογιάννης: ”Επαναφέραμε την ατμόσφαιρα από την πρώτη μου σεζόν στον ΠΑΟΚ”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ:

«Θέλω να πω συγχαρητήρια στου παίκτες για τη νίκη. Είχαμε συζητήσει για το πως πρέπει να προετοιμαστούμε αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες για συνέχεια στη διοργάνωση. Έπρεπε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Είχαμε μόνο δέκα άσχημα λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Χάσαμε τη συγκέντρωση μας επιθετικά και αυτό επηρέασε την άμυνα μας. Συζητήσαμε στα αποδυτήρια και είπαμε να προσεγγίσουμε το παιχνίδι αμυντικά. Αυτό κάναμε στο δεύτερο μέρος, έτσι κάναμε την ανατροπή και φτάσαμε τελικά σε μια μεγάλη νίκη» είπε αρχικά ο προπονητής του ΠΑΟΚ.

Για τη δεύτερη νίκη και κατά πόσο ικανοποιείται από αυτά που βλέπει παιχνίδι με το παιχνίδι: «Βλέπω μια ομάδα να προοδεύει. Έχουμε αθλητικά προσόντα. Έχουμε παίκτες στην περιφέρεια που μπορούν να πιέσουν καλά τη μπάλα, έχουμε ένα πεντάρι με τεράστια αθλητικά προσόντα. Δεν υπάρχει άλλος δόμος από το να πιέσουμε στην άμυνα. Στην επίθεση υπάρχει ταλέντο και αν ενσωματώσουμε το διάβασμα, θα γινόμαστε όλο και καλύτεροι. Είμαστε άπειροι όμως και πρέπει να μάθουμε να διαχειριζόμαστε καταστάσεις. Τώρα έχουμε δύο μέρες να προετοιμαστούμε για ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι, με μια ομάδα που καίγεται για τη νίκη. Έχουμε σπαταλήσει ενέργεια και είναι καινούργια πράγματα που πρέπει να διαχειριστούν οι παίκτες. Τα μέχρι στιγμής δείγματα από την ανταπόκριση τους είναι πάρα πολύ καλά. Το πιο σημαντικό είναι ότι επαναφέραμε την ατμόσφαιρα που είχαμε την πρώτη σεζόν που ήρθα στην ομάδα».

Για τη μεταμόρφωση του ΠΑΟΚ στο β’ ημίχρονο: «Για την εμπειρία που έχουν η αφομοίωση των πληροφοριών είναι πολύ μεγάλη από όλους. Έχουμε έξυπνα παιδιά. Με εντυπωσιάζουν και παίκτες που δεν έχουν την παραμικρή εμπειρία, όπως ο Πόλι. Στο πρώτο μέρος είχε πολύ κακή προσέγγιση του παιχνιδιού. Τον έπιασα στα αποδυτήρια και του είπα να βάλει τα χέρια του στη μπάλα, να διεκδικήσει τα ριμπάουντ και να πάρει τα σουτ που του δίνουν. Ο Σαλούστρος έκανε πράγματα που δε φαίνονται στη στατιστική. Υπάρχουν πολλά παιδιά που έχουν αποδεχθεί το ρόλο τους, για να μπορέσει να κερδίσει η ομάδα. Όταν ο εαυτός σου είναι πάνω από την ομάδα, αρχίζουν τα προβλήματα».

Για το τι είπε προς τους παίκτες του, μετά το τέλος του αγώνα: «Μετά το ματς με τον Άρη, τους είπα ότι έχουν μια μέρα για να ευχαριστηθούν τη νίκη γιατί ακολουθούσε ρεπό. Σήμερα τους είπα ότι δεν μπορούν ούτε να πανηγυρίσουν, αφού πρέπει να το ξεχάσουν και να συγκεντρωθούν στο Λαύριο το Σάββατο».

Για το καλό κλίμα που βγάζει η ομάδα στα πρώτα παιχνίδια της σεζόν: «Για 1-2 άτομα που παρέμειναν από πέρσι, το σταφ που έμεινε από πέρσι, από την πρώτη μου σεζόν εδώ, είχαμε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία. Είχαμε κάνει καλή πορεία, είχαμε καλό κλίμα και μετά τον κορωνοϊό απογοητεύσαμε τον κόσμο και η ευθύνη βαραίνει πρώτα από όλα εμένα. Έχουμε πολύ μεγάλη διάθεση να παρουσιάσουμε κάτι όμορφο για να δείξουμε στον κόσμο ότι αξίζει να έρθει την ομάδα μπάσκετ. Αυτό χτίζεται δε γίνεται από τη μία στιγμή στην άλλη. Αυτά τα δύο παιχνίδια είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Ο κόσμος θέλει να βλέπει μια ομάδα που παλεύει και να παίρνει δύναμη και ο Θανασάρας (σ.σ. Χατζόπουλος) για να συνεχίζει!»