ΑΕΚ: Ήττα στα Λιόσια από τη Βόννη του τρομερού Σορτς (videos)

2022-10-25T20:34:05+00:00 2022-10-25T21:44:44+00:00.

25/Oct/22 20:34

Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε στο +17 στα Λιόσια κόντρα στη Βόννη, τελικά, χάρη στο εκπληκτικό Σορττς και το κακό της δεύτερο ημίχρονο γνώρισε την ήττα με 73-66 για τον δεύτερο όμιλο του Basketball Champinos League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό πρώτο μέρος στα Λιόσια κόντρα στη Βόννη και βρέθηκε ακόμα και στο +17, όμως παρουσίασε εικόνα κατάρρευσης στο τρίτο δεκάλεπτο και τελικά ηττήθηκε δίκαια με 73-66 για την 3η αγωνιστική των ομίλων του BCL.

Για την “Ένωση” οι μόνοι που βρέθηκαν σε καλή βραδιά επιθετικά ήταν οι Στρέλνιεκς (τραυματίστηκε) και Μίτσελ, αφού ο ηγέτης της Φρέιζερ μοίρασε μεν 13 ασίστ, όμως είχε 0/4 σουτ.

Αντίθετα “πληγώθηκε” από τον εξαιρετικό Σορτς που σκόραρε 26 πόντους, μοιράζοντας παράλληλα και 7 ασίστ.

Και σαν να μην έφτανε το άσχημο αποτέλεσμα για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήρθε και ο τραυματισμός του Γιάνις Στρέλνιεκς στα τελευταία δευτερόλεπτα, για να ολοκληρώσει το “παζλ” μιας άσχημης βραδιάς. Ο Λετονός γύρισε τον αστράγαλο του με την ενημέρωση από την ΑΕΚ να αναφέρει τα εξής:

“Kάκωση δεξιάς ποδοκνημικής υπέστη ο Γιάνις Στρέλνιεκς στη διάρκεια του αγώνα με Βόννη. Η κατάσταση του Λετονού γκαρντ θα επαναξιολογηθεί από το Ιατρικό Επιτελείο της ΑΕΚ “.

Πλέον η Βόννη έχει ρεκόρ 2-1 και αφήνει πίσω της την ΑΕΚ, που έχει 1-2 και οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στη Γερμανία στις 23/11, σε έναν όμιλο πάντως που είναι ανοικτός και απρόβλεπτος. Βλέπετε η ΑΕΚ έχασε απόψε (25/10) εντός έδρας από την Βόννη, όπως το ίδιο είχαν πάθει οι Γερμανοί την πρώτη αγωνιστική κόντρα στην Ρέτζιο Εμίλια, ενώ την ιταλική ομάδα την κέρδισε εκτός η Ένωση την 2η αγωνιστική.

Με τρομερή άμυνα και διψήφιο προβάδισμα στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα η ΑΕΚ!

Καλύτερα μπήκε στο ματς η ΑΕΚ και με 5/6 δίποντα και 3 κλεψίματα προηγήθηκε με 10-7 (στο 5′). Οι Γερμανοί με κυριαρχία στα ριμπάουντ (8-4) και με κάποια μακρινά σουτ πήραν το προβάδισμα με 12-11 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με σερί 5-0 για την “Ένωση” (16-12) και τους ΜακΓκίριφ – Μίτσελ να έχουν 13 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη επέκτειναν το σερί τους στο 13-0 και το προβάδισμα τους για πρώτη φορά έφτασε το +12 (24-12 στο 13′) με 7/11 δίποντα, 5 κλεψίματα και 2 μπλοκ.  διαφορά για την ελληνική ομάδα πήγε και στους 17 πόντους (31-14 στο 15′) με την άμυνα της, να λειτουργεί στην εντέλεια.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τηv ΑΕΚ να προηγείται με 36-23 και τον Στρέλνιεκς να φτάνει τους 12 πόντους και τη Βόννη να έχει 8/27 σουτ και 13 λάθη.

Τεράστια ανατροπή από τη Βόννη στο τρίτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στα Λιόσια ξεκίνησε με τους Γερμανούς να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 17-6 να ισοφαρίζουν σε 42-42 (στο 25′) με τον Σορτς να έχει 14 πόντους.

Μάλιστα η ΑΕΚ είδε και το +17 του πρώτου μέρους, να εξανεμίζεται πλήρως στο 28ο λεπτό με τη Βόννη να περνάει και μπροστά με 47-46! Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα πίσω με 51-46, έχοντας δεχθεί 29 πόντους σε 10 λεπτά.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αν και έδειχνε καλύτερη εικόνα στην επίθεση της, δεν μπορούσε να μειώσει και στο 35ο λεπτό η διαφορά ήταν στο +8 για τη γερμανική ομάδα, η οποία ήταν και το φαβορί για τη νίκη. Δύο λεπτά πριν το τέλος η “Ένωση” με τον Στρέλνιεκς (20π.) μείωσε σε 65-62 και στο 1:40 ο Σορτς με 1/2 βολές έκανε το 66-62.

Ο ίδιος παίκτης που έφτασε τους 20 πόντους στο 39′ με λέι απ έδειχνε να “καθαρίζει” το ματς με το σκορ στο 68-62, αφού το τελικό 73-66 αποτύπωσε την εικόνα των δύο ομάδων στο δεύτερο μέρος.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Βόννη με επιμέρους σκορ 29-10 πέρασε μπροστά με +5, διαφορά την οποία δεν έχασε σε κανένα σημείο μέχρι το φινάλε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σορτς με 26 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-51, 66-73