Η Ρίτας συνέτριψε το Περιστέρι για την 1η της νίκη στο BCL (video)

2022-11-01T20:25:42+00:00 2022-11-01T21:02:02+00:00.

01/Nov/22 20:25

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη πραγματοποίησε τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση και ηττήθηκε για το Basketball Champions League με 89-64, από τη Ρίτας του Μάρκους Φόστερ, ο οποίος ήταν και ο MVP του ματς.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν παρουσίασε καθόλου καλό πρόσωπο στη Λιθουανία απέναντι στη Ρίτας και γνώρισε μία “βαριά” ήττα με 89-64, η οποία ήταν και η πρώτη φετινή για τον 8o όμιλο του BCL.

Μεγάλη ζημιά στην ελληνική ομάδα έκανε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και του Προμηθέα Μάρκους Φόστερ, ενώ από τη δική της πλευρά ξεχώρισαν μόνο ο Φρανσίσκο, που τραυματίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Μωραΐτης.

Πλέον το Περιστέρι έχει ρεκόρ 2-1 και διατηρεί πολλές πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση, ενώ η Ρίτας με 1-2 έχει το “όπλο” της διαφοράς των πόντων, απέναντι στην ελληνική ομάδα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

“Πάρτι” ο Φόστερ, “κατάρρευση” για Περιστέρι στο πρώτο μέρος!

Δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το ματς το Περιστέρι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19-4 (στο 6′), έχοντας 2/8 σουτ και 0 ασίστ και παρουσιάζοντας κακή εικόνα και έλλειψη συγκέντρωσης. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα, να μειώνει με τον Φρανσίσκο (7π.) σε 25-15 και τον Ντέιβις να έχει ήδη 3 φάουλ.

Στο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν μία σημαντική διψήφια διαφορά (35-23 στο 14′) έχοντας 10/19 δίποντα και κυριαρχία στα ριμπάουντ (21-8). Το Περιστέρι για πρώτη φορά βρέθηκε και στο -19 (44-25 στο 18′), μην μπορώντας να βρει ρυθμό και λύσεις, που θα άλλαζαν τη ροή του ματς.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη πίσω με 52-26 μετά από buzzer beater τρίποντο του Φόστερ ο οποίος είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ!

Δεν κατάφερε να επιστρέψει και γνώρισε την ήττα το Περιστέρι

Το δεύτερο ημίχρονο στη Λιθουανία ξεκίνησε με το Περιστέρι να συνεχίζει τα λάθη και τη Ρίτας να προηγείται με μία πολύ μεγάλη διαφορά 27 πόντων (59-32 στο 24′). H ελληνική ομάδα στο 27ο λεπτό προσπαθούσε να μειώσει το σκορ (63-32) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τος Λιθουανούς μπροστά  με 74-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και το μόνο που απέμενε ήταν η τελική διαφορά. Στο 34ο λεπτό η ομάδα του “Kill Bill” ήταν πίσω στο σκορ με 81-53, ενώ στη συνέχεια το Περιστέρι έχανε με 81-57 (στο 37′). Το ματς ολοκληρώθηκε με τη Ρίτας να πανηγυρίζει τη νίκη με 89-64.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου το Περιστέρι μπήκε πίσω στο σκορ με 25-15 και δεχόμενο συνολικό επιμέρους σκορ 27-11 είδε τη διαφορά να πηγαίνει στους 26 (52-26), την οποία δεν κάλυψε ποτέ κατά τη διάρκεια του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάρκους Φόστερ απέναντι στο Περιστέρι έκανε τη διαφορά με σπουδαία εμφάνιση έχοντας 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 52-26, 74-51, 89-64