Μάλαγα – ΠΑΟΚ 77-63: Πάλεψε, αλλά λύγισε στο τέλος (videos)

2022-11-02T22:33:49+00:00 2022-11-02T23:42:15+00:00.

02/Nov/22 22:33

Ο ΠΑΟΚ αν και πάλεψε μέχρι το τέλος στην Ανδαλουσία, τελικά ηττήθηκε με 77-63 από την Ουνικάχα Μάλαγα για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις της και παρά την απώλεια του Ντάρκο-Κέλι στο πιο δύσκολο ματς του 7ου ομίλου του BCL στην Ανδαλουσία κόντρα στη Μάλαγα, “λύγισε” στο τέλος με 77-63 και γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση.

Μπορεί ο Φράνκε να βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά για τον ΠΑΟΚ, όμως ο Μπριθουέλα αποτέλεσε άλυτο πρόβλημα σε όλο το ματς και με 27 πόντους έκρινε το νικητή.

Πλέον η Μάλαγα είναι στην κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 3-0, ενώ ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 1-2 συνεχίζει με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Άντεξε στο πρώτο μέρος ο ΠΑΟΚ με την άμυνα του

Καλύτερα ξεκίνησε η Μάλαγα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-6 (στο 5′), έχοντας 4/6 δίποντα και ο ΠΑΟΚ μηδέν ασίστ και 2 λάθη. Παρότι η ελληνική ομάδα έχασε με πολύ σοβαρό τραυματισμό τον Κέλι, κατάφερε με τους Φράνκε και Ράιλι να ισορροπήσει το ματς και να προηγηθεί για πρώτη φορά με 14-13 (στο 7′).

Η πρώτη περίοδος έληξε με σερί 6-2 των Ισπανών και προβάδισμα με 19-16 με τον ΠΑΟΚ να είναι άστοχος με 5/15 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με επιμέρους σκορ 6-1 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (25-27 στο 13′). Φράνκε και Ράιλι έχοντας μαζί 18 πόντους κρατούσαν “ζωντανό” τον ΠΑΟΚ, με τη διαφορά να μην ξεφεύγει (30-25 στο 15′).

H Μάλαγα με μικρό σερί 4-0 ανέβασε το προβάδισμα της στους 9 πόντους (34-25 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα να μειώνει σε 36-32.

Το πάλεψε μέχρι το τέλος ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν καλύτερο ρυθμό και το προβάδισμα 4 πόντων της Μάλαγα να παραμένει σταθερό (46-42 στο 24′) και τον Φράνκε να έχει 16 πόντους για τον ΠΑΟΚ.

Ράιλι και Πόλεϊ βοήθησαν τους ασπρόμαυρους να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο σε 52-50 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 57-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο και στο 34ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ήταν πίσω με 59-56 και έδειχνε ικανός για το τεράστιο διπλό. Η Μάλαγα με σερί 4-0 ανέβασε το προβάδισμα της στο +7 (63-56 στο 35‘), ενώ στο 38ο λεπτό το σκορ έγινε 68-59 μετά από κάρφωμα του Πέρι και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο.

Μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες της ελληνικής ομάδας δεν άλλαξε κάτι δραματικά και ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 77-63.

Που κρίθηκε: Στα πρώτα οχτώ λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ σκόραρε μόλις 5 πόντους και βρέθηκε στο -9 (68-59 στο 38′), διαφορά που δεν μπορούσε να καλύψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπριθουέλα με 27 πόντους, 10/14 σουτ και 2 ριμπάουντ έκανε μεγάλη ζημιά στον ΠΑΟΚ και έκρινε το ματς.

Η ανακοίνωση του ΠΑΟΚ για τον Ντάρκο-Κέλι:

Πρόλαβε να αγωνίστηκε μόλις 32 δευτερόλεπτα και ήταν ο μεγάλος άτυχος του αγώνα. Ο  Zaccheus Darko-Kelly στην πρώτη του ουσιαστικά προσπάθεια πάτησε σε πόδι αντιπάλου και υπέστη κάταγμα εξάρθρημα αριστερής ποδοκνημικής, σύμφωνα με την πρώτη διάγνωση που έγινε σε νοσοκομείο της Μάλαγα, όπου και διεκομίσθη ο παίκτης του ΠΑΟΚ mateco αμέσως μετά τον σοβαρό τραυματισμό του.

Ο Darko-Kelly αναμένεται να υποβληθεί σε επέμβαση, ωστόσο αμέσως μετά τη επιστροφή του Θεσσαλονίκη,θα πρέπει προηγηθεί και να ολοκληρωθεί ο απεικονιστικός έλεγχος για την ακριβή διάγνωση και αντιμετώπιση του σοβαρού τραυματισμού.

Όλη η ομάδα είναι στο πλευρό του “Z” και του ευχόμαστε να επιστρέψει πιο δυνατός.”