ΑΕΚ: Ήττα από τη Βόννη του εκπληκτικού Τι Τζέι Σορτς – Έπεσε τελευταία στον όμιλο

2022-11-23T22:01:05+00:00 2022-11-23T22:45:07+00:00.

23/Nov/22 22:01

Η ΑΕΚ πάλεψε στη Γερμανία κόντρα στη Βόννη, αλλά γνώρισε μία ακόμα ήττα με 80-72 στους ομίλους του Basketball Champions League, μετά από ένα “καταστροφικό” τρίτο δεκάλεπτο και τον Τι Τζέι Σορτς που της έκανε ξανά μεγάλη ζημιά.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη αδίκησε τον εαυτό της, αφού παρουσίασε κατά διαστήματα καλό πρόσωπο στη Γερμανία, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο έχασε τον έλεγχο του ματς και γνώρισε τελικά εύκολα την ήττα με 80-72 και πάλι με τον Τι Τζέι Σορτς όπως και στα Λιόσια να της κάνει τη ζημιά.

Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 1-3 και είναι ουραγός τους 2ου ομίλου, ενώ η Βόννη ανέβηκε στην κορυφή με ρεκόρ 3-1 και αποτελεί το φαβορί για την πρόκριση και την πρώτη θέση.

Μεγάλο ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο

Αν και η ΑΕΚ δέχθηκε στο ξεκίνημα ένα σερί 6-0 (στο 2′) απάντησε με 3/4 σουτ και δικό της σερί 8-0 και προηγήθηκε με 8-6 (στο 4′). Η “Ένωση” είχε κρατήσει στις μηδέν ασίστ τη Βόννη και με 5 πόντους από τον Στρέλνιεκς ήταν στο 11-11 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 19-17 μετά από καλάθι του Τάντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν χαμηλός και η ΑΕΚ παρέμενε κοντά στο σκορ (27-24 στο 15′), αλλά μετρούσε ήδη 6 λάθη και 3/10 τρίποντα. Μίτσελ και Ουίλιαμς έχοντας μαζί 15 πόντους έβαλαν μπροστά την ελληνική ομάδα με 31-30 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-38 για τους Γερμανούς.

“Καταστροφική” τρίτη περίοδος για την ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Γερμανία ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικά στην άμυνα, αλλά την ομάδα του Ηλία Καντζούρη πίσω με 44-41 (στο 24′). Η ΑΕΚ είχε σκοράρει μόλις 6 πόντους σε έξι λεπτά και βρέθηκε για πρώτη φορά στο -10 (51-41) παρουσιάζοντας κακή εικόνα.

Η διαφορά πήγε και στους 15 πόντους (59-44 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα πίσω με 63-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν σταθερά στο -10 (67-57 στο 33′) και προσπαθούσε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή στην τελική ευθεία. Η διαφορά μέσα σε ένα λεπτό πήγε στους 15 (72-57 στο 34′) με σερί 5-0 για τη Βόννη και οι γηπεδούχοι ήταν μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Δύο λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ μείωσε σε 78-65 και στο φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ηττήθηκε με 80-72.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η ΑΕΚ δέχθηκε συνολικό επιμέρους σκορ 24-12 και βρέθηκε στο -13 (63-50), διαφορά που δεν μπορούσε να καλύψει μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τι Τζέι Σορτς έκανε όπως και στα Λιόσια τη ζημιά στην ΑΕΚ με 27 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

ΑΕΚ – Ρέτζιο 21:00

Καντζούρης: Πρέπει να ανασυνταχτούμε γιατί έρχονται δύσκολα παιχνίδια””

Aναλυτικά τι είπε ο προπονητής της ΑΕΚ στη συνέντευξη τύπου:

“Συγχαρητήρια στη Βόννη άξιζε τη νίκη. Χάσαμε την ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο που παίξαμε θετικά. Κάναμε κάποια λάθη από έλλειψη συγκέντρωσης. Στην έναρξη της τρίτης περιόδου είχαμε κακή εκτέλεση στην επίθεση και αυτό μας κόστισε.

Σε γενική εικόνα δεν ήμασταν σε θέση να ματσάρουμε την ενέργεια της Βόννης. Πήραν περισσότερα ριμπάουντ και είχαν περισσότερες κατοχές. Αυτό λέει πολλά. Τώρα έχουμε έναν δρόμο μπροστά μας. Πρέπει να ανασυνταχτούμε γιατί έρχονται δύσκολα παιχνίδια για την ομάδα μας”.