Σάσαρι – ΠΑΟΚ: Χαμένη ευκαιρία στη Σαρδηνία

2022-11-29T22:37:22+00:00 2022-11-30T00:09:14+00:00.

29/Nov/22 22:37

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στη Σάσαρι, γνωρίζοντας την ήττα στην Ιταλία με 82-78.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε στην Ιταλία, όμως στο τέλος δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή, με τη Σάσαρι να επικρατεί του Δικεφάλου με 82-78.

Οι Ιταλοί είχαν βρεθεί μπροστά με διψήφιες τιμές, όμως ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε την ανατροπή και μείωσε στον πόντο, όμως στο τέλος, το τρίποντο του Χαντς δεν βρήκε στόχο, με την μεγάλη επιστροφή να μένει στη μέση!

Πλέον και οι δύο ομάδες είναι στο 1-3, με τον ΠΑΟΚ να υπερασπίζεται πάντως το +20 από το ματς στην Πυλαία για τον πρώτο γύρο.

Ο Ράιλι είχε 20 πόντους για τους Θεσσαλονικείς, ενώ 19 πρόσθεσε ο Χαντ και 15 ο Πόλι.

Για τους νικητές, ο Μπέντζιους είχε 18, ο Στέφενς 15 και ο Ρόμπινσον 14.

BCL: Έχασε αλλά δεν χάθηκε ο ΠΑΟΚ, εύκολα στο 3-1 η Τενερίφη

Η εξέλιξη:

Η Σάσαρι μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και πήρε τον έλεγχο, με τους Ιταλούς να βρίσκονται στο +5 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-14), ενώ στο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στους 10 (40-30).

Η ιταλική ομάδα παρέμεινε σε ρόλο οδηγού, όμως ο ΠΑΟΚ σταδιακά επέστρεψε και μείωσε, με το σκορ στο 34’ να γίνεται 66-65! Η Σ¨ασαρι βρήκε ξανά λύσεις και ανέβασε το προβάδισμά της, όμως ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε, με τον Ρένφρο να κάνει το 75-73 στο 38’. Οι Ιταλοί ήταν ψύχραιμοι στις βολές, όμως αυτό δεν εμπόδισε τον ΠΑΟΚ από το να μειώσει στον πόντο (79-78) στα 34’’ για το τέλος.

Ο Κρούσλιν με 1/2 βολές έκανε το 80-78, με τον ΠΑΟΚ να έχει την επίθεση στα 21’’.Ο Χαντς αστόχησε σε τρίποντο στα 7’’, με τον Μπέντζιους να παίρνει το ριμπάουντ και να κερδίζει το φάουλ, κάνοντας το 82-78 με βολές, με τα πάντα να τελειώνουν εκεί.

Δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78.

Σάσαρι (Μπούκι): Μπέντζιους 18 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Κρούσλιν 3, Νίκολιτς 6 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Ρόμπινσον 14 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ασίστ), Στίβενς 15 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ντεβέκι, Ντιοπ 5, Τζεντίλε 7 (1), Τζόουνς 10 (1), Τρέιερ 4

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 6 (2/8 σουτ), Χαντς 19 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα0, Μαργαρίτης 4, Πόλι 15 (3/3 τρίποντ,α 6/7 βολές), Σαλούστρος 6 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρηστίδης, Ρένφρο 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 20 (2/3 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς

Λυκογιάννης: “Είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία”

Για την ευκαιρία που χάθηκε επί ιταλικού εδάφους μίλησε ο Άρης Λυκογιάννης μετά την ήττα του ΠΑΟΚ από τη Σάσαρι στην 4η αγωνιστική του BCL.

Αναλυτικά τα όσα είπε ο Έλληνας κόουτς:

«Συγχαρητήρια στη Σάσαρι για τη νίκη και στους παίκτες μου για την προσπάθεια. Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι γιατί είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουμε το ματς στο τέλος. Είχαμε το τελευταίο σουτ για να πάρουμε τη νίκη.

Επαιξε πολύ επιθετικά η Σάσαρι στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά σταδιακά επιστρέψαμε στη συνέχεια. Κλέψαμε την μπάλα αλλά τη χάσαμε στο τέλος με τον Φράνκε και στην τελευταία επίθεση χάσαμε και το τρίποντο. Η ζωή συνεχίζεται και πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά»