Ανώτερη η Ρίτας υποχρέωσε σε οδυνηρή ήττα το Περιστέρι! (videos)

2022-11-30T20:34:29+00:00 2022-11-30T21:04:16+00:00.

30/Nov/22 20:34

Το Περιστέρι δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο ούτε επί ελληνικού εδάφους απέναντι στη Ρίτας και γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα στους ομίλους του Basketball Champions League με 82-71 και πλέον η υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση ζορίζει πολύ.

Του Άρη Μπάρκα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσιάστηκε και πάλι κατώτερη των προσδοκιών μετά τη Λιθουανία και στην Ελλάδα κόντρα στη Ρίτας και γνώρισε εύκολα την εντός έδρας ήττα με 82-71, η οποία δυσκολεύει πάρα πολύ την υπόθεση πρόκριση στα νοκ-άουτ του BCL.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 2-2 και οι μάλιστα οι Λιθουανοί έχουν και το προβάδισμα μετά το μεταξύ τους 2-0, που έκαναν στα ματς με το Περιστέρι.

Η ελληνική ομάδα από εδώ και πέρα θα δώσει ματς χωρίς “αύριο” στην Ισπανία με την Τενερίφη, όπου θέλει νίκη για να ελπίζει ακόμα και στην πρώτη θέση, ενώ σε περίπτωση ήττας τότε μπορεί να κινδυνέψει βάσιμα ακόμα και για την τρίτη θέση του ομίλου.

Έπαιξε άμυνα και επέστρεψε από το -16 το Περιστέρι

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Ρίτας και με 6 πόντους του Ουίλιαμς προηγήθηκε με 9-3 (στο 3′). Η διαφορά πήγε και στο +12 (17-9 στο 7′) με την άμυνα του Περιστερίου στο ζωγραφιστό να μην λειτουργεί καθόλου και τον Φόστερ να προσθέτει 5 πόντους.

Η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα πίσω με 28-14 έχοντας 4/14 σουτ και μόλις 1 ασίστ, την ώρα που η Ρίτας που μετρούσε 8/11 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στην επίθεση, αλλά η Ρίτας κατάφερε με ένα ακόμα τρίποντο να προηγηθεί για πρώτη με +16 (33-17 στο 13′). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασε με καθοριστικό σερί 11-0 και μείωσε σε 33-28 (στο 17′) και έδειχνε να βρίσκει ρυθμό κυρίως μέσα από την άμυνα της με πρωταγωνιστή τον Ραντάνοφ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 44-38 μετά από πίεση σε όλο το γήπεδο στα τελευταία λεπτά, που απέδωσε καρπούς.

Όλα κρίθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με το Περιστέρι να κάνει γρήγορο επιμέρους σκορ 7-3 και να μειώνει για πρώτη φορά μετά από ώρα στους 2 (47-45 στο 22′). Οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί 6-0 απάντησαν και προηγήθηκαν και πάλι με 53-45 (στο 25′).

Με τον Ουίλιαμς να φτάνει τους 13 πόντους η διαφορά πήγε στο +10 (61-51 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη πίσω με 70-53 μετά από επιμέρους σκορ που δέχθηκαν 23-8 σε 8 λεπτά!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε και στους 20 (75-55 στο 33′) με το Περιστέρι να μην μπορεί να βρει λύσεις σε καμία πλευρά του παρκέ, ώστε να αντιδράσει. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 79-66 και προσπαθούσαν για μία απίστευτη ανατροπή.

Στο 38ο λεπτό όλα είχαν κριθεί με τη Ρίτας μπροστά με 82-68 και στο τέλος το Περιστέρι γνώρισε τη δίκαιη ήττα με 82-71.

Που κρίθηκε: Το Περιστέρι στο 22ο λεπτό μείωσε σε 47-45, όμως μέχρι το 30′ δέχθηκε επιμέρους σκορ 23-8 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 70-53 διαφορά που δεν κατάφερε να καλύψει πλήρως.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς ήταν καθοριστικός για τη Ρίτας έχοντας 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-44, 53-70, 71-82