Η ΑΕΚ “έπνιξε” τη Ρέτζιο Εμίλια και αγκαλιάζει την πρόκριση! (vids)

2022-12-07T20:50:45+00:00 2022-12-08T00:52:48+00:00.

07/Dec/22 20:50

Η ΑΕΚ χάρη σε ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο κέρδισε με 68-59 τη Ρέτζιο Εμίλια στα Λιόσια και βρίσκεται πάρα πολύ κοντά στην πρόκριση της στα νοκ-άουτ του Basketball Champions League.

Σε ένα δραματικό ματς που ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω επεισοδίων και η ΑΕΚ βρέθηκε ακόμα πίσω στο σκορ με -13 κι έχασε με τράβηγμα τον Φρέιζερ, τελικά κατάφερε με ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 19-3 στο τέταρτο δεκάλεπτο, να επικρατήσει με 68-59 τη Ρέτζιο Εμίλια στα Λιόσια και να βρεθεί μία “ανάσα” από την πρόκριση της στα Play-in του BCL!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 2-3, αλλά η ΑΕΚ με το 2/2 κόντρα στη Ρέτζιο Εμίλια υπερισχύει σε ισοβαθμία και είναι το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στην διαδικασία των Play-in και μάλιστα με πλεονέκτημα έδρας.

Αρκεί, η ελληνική ομάδα κερδίσει την Καρσίγιακα την τελευταία αγωνιστική, έστω κα με ένα πόντο για να προκριθεί ως δεύτερη, ενώ υπάρχει και σενάριο το οποίο την αφήνει και τέταρτη και… εκτός BCL, αν χάσει από τους Τούρκους και οι Ιταλοί κερδίσουν την αδιάφορη Βόννη, που ήδη έχει προκριθεί και ως πρώτη.

Σοβαρά επεισόδια υπήρξαν στο κλειστό πριν το τζάμπολ του αγώνα μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων και για αυτό η έναρξη καθυστέρησε για 15 λεπτά. Μάλιστα όλα έχουν καταγραφεί από τους διαιτητές, ενώ υπήρξαν και παράπονα από την πλευρά της Ρέτζιο Εμίλια. O κίνδυνος για τιμωρία της ΑΕΚ μετά τα όσα διαδραματίστηκαν – και με δεδομένο ότι είναι υπότροπος από την περσινή σεζόν – είναι μεγάλος!

Κακό πρώτο μέρος για την “Ένωση” και με -10 στα αποδυτήρια

Η ΑΕΚ αντέδρασε στο αρχικό 7-0 των Ιταλών και μείωσε με δικό της επιμέρους σκορ 7-2 σε 9-7 (στο 5′) με τον Μίτσελ να έχει 4 πόντους, αλλά και 2 γρήγορα φάουλ. Η διαφορά πήγε και στους 8 (7-15 στο 7′) με σερί 6-0 της Ρέτζιο και τον Χόπκινς να έχει 10 πόντους και η πρώτη περίοδος έληξε με 20-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά για τη Ρέτζιο πήγε στο +10 (28-18 στο 14′) και στο +11 (31-20 στο 16′) με τον Χόπκινς και την άμυνα της να κάνει δύσκολη τη ζωή της ΑΕΚ. Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι δραματικά και η ΑΕΚ πήγε πίσω στο σκορ στα αποδυτήρια με 39-29 έχοντας 2/13 τρίποντα και 9 λάθη.

Τρομερή ανατροπή η ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στα Λιόσια ξεκίνησε με την ΑΕΚ να είναι βελτιωμένη στην άμυνα, αλλά να μην μειώνει περισσότερο από τους 7 πόντους (43-36 στο 25′). Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι στην τρίτη περίοδο και το σκορ έγινε 46-42 στο 27ο λεπτό με τον Μάντσεν να έχει 9 πόντους, ενώ έκλεισε με 50-47 υπέρ των Ιταλών.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η “Ένωση” ξεκίνησε με ένα εκπληκτικό σερί 9-0 και για πρώτη φορά προηγήθηκε με 56-50 (στο 33′) ανατρέποντας πλήρως το διψήφιο προβάδισμα των Ιταλών και είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Η ελληνική ομάδα κυριαρχούσε πλήρως στο παρκέ και στο 38ο λεπτό είχε “αγκαλιάσει” το θετικό αποτέλεσμα, αφού ήταν μπροστά με 66-53 (!), ενώ οι Ιταλοί ένα λεπτό πριν τη λήξη μείωσαν σε 66-59. Τελικά στο τέλος η ΑΕΚ πανηγύρισε την τεράστια νίκη με 68-59!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μέσα σε 8′ λεπτά έκανε επιμέρους σκορ 19-3 και προηγήθηκε με 66-53 (στο 38′) “κλειδώνοντας” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: O Oυίλιαμς ήταν καθοριστικός με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59.

Το πανόραμα του Β’ ομίλου

Η Βόννη πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό πρόκρισης και πρώτης θέσης με 89-80 στην Τουρκία επί της Καρσίγιακα έχοντας για πρωταγωνιστές τους Σορτς (26 πόντους, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ) και Μάλκολμ με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους προσπάθησαν ο Κουζμίνσκας με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο ΜακΚόλου με 14 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Ανγκόλα με 8 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.