ΠΑΟΚ – Μάλαγα 85-88: Του έκανε τη ζημιά ο Πέρι

2022-12-13T20:40:14+00:00 2022-12-13T20:45:37+00:00.

13/Dec/22 20:40

Ο ΠΑΟΚ αν και γύρισε το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, τελικά ηττήθηκε για το BCL με 88-85 από τη Μάλαγα του MVP και πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Κέντρικ Πέρι έχοντας για μοιραίο τον Ράιλι, ο οποίος έχασε τα δύο κρίσιμα σουτ της ελληνικής ομάδας.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έχασε μία τεράστια ευκαιρία στην “Πυλαία” να κερδίσει τη Μάλαγα, αφού ηττήθηκε στο τέλος με 88-85 και η πρόκριση της στα νοκ-άουτ του BCL δυσκολεύει πολύ και θα κριθεί την 6η αγωνιστική.

Πλέον ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 1-4 έχει λίγες ελπίδες πρόκρισης τις οποίες θα παίξει στη Γαλλία την τελευταία αγωνιστική, ενώ η Μάλαγα είναι και μαθηματικά πρώτη με ρεκόρ 4-1.

Για τον ΠΑΟΚ μεγάλο ματς έκανε ο Φράνκε και ο Χαντς, ενώ από τους Ισπανούς ο Πέρι και ο Ταϊσόν Κάρτερ έκαναν εξαιρετική δουλειά.

Πρόβλημα στην άμυνα και πίσω στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μάλαγα και με 8 πόντους και 2 ασίστ του Πέρι προηγήθηκε με 15-3 (στο 5′). Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να μειώσει με τη διαφορά να έχει σταθεροποιηθεί (22-8 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-13 και τον Κάρτερ να προσθέτει 7 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα δεν είχε καμία ισορροπία με 2/4 δίποντα και 4/13 τρίποντα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 31-18 (στο 14′). Οι γηπεδούχοι μείωσαν μετά από ώρα τη διαφορά κάτω από τους 10 (35-27 στο 17′) με τους Ράιλι – Φράνκε να έχουν μαζί 13 πόντους.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ με 44-36 και να καλείται σε μία μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο μέρος και με τον Άρη Λυκογιάννη να έχει αποβληθεί.

Έγινε ντέρμπι στο τέλος το ματς

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν καθοριστικούς πόντους από τον Φράνκε και να μειώνουν σε 50-48 (στο 25′) κάνοντας το ματς ντέρμπι. Ο Πέρι φτάνοντας τους 15 πόντους με 5 ασίστ κρατούσε μπροστά τη Μάλαγα (59-55 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Χαντς να βάζει μπροστά τον ΠΑΟΚ με 60-59!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε και οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα με 74-71 στο 35ο λεπτό. Τρία λεπτά πριν το τέλος η Μάλαγα με τον Κάρτερ έκανε επιμέρους σκορ 10-3 και προηγήθηκε με 81-77 και έδειχνε πνευματικά να αποκτάει το προβάδισμα.

Ο Φράνκε φτάνοντας τους 27 πόντους ισοφάρισε σε 81-81, ενώ ο Χαντς στο 38′ έκανε το 83-81 για τον ΠΑΟΚ. Ο Χαντς με λέι απ έκανε στο 39′ το 85-81, όμως ο Κράβις με τρίποντο στο 1:10 μείωσε σε 85-84 και ο Πέρι στα 23” με λέι απ έκανε την ανατροπή για τη Μάλαγα 86-85!

Ο Ράιλι αστόχησε στο σουτ νίκης στα 9” και ο Κράβις με 2/2 βολές στα 6” έγραψε το καθοριστικό 88-85, αφού στο τελευταίο σουτ ο Ράιλι επίσης αστόχησε.

Που κρίθηκε: Στα δύο άστοχα σουτ νίκης του Ράιλι στα 9” και στα 6” πριν το τέλος, όπου στέρησαν από τον ΠΑΟΚ την ελπίδα για νίκη στην κανονική διάρκεια ή στην παράταση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πέρι με 19 πόντους, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα έκανε τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 36-44, 60-59, 85-88.