Περιστέρι: “Εφιάλτης” στην Τενερίφη, αλλά στο χέρι του η πρόκριση

2022-12-14T22:12:24+00:00 2022-12-14T22:15:12+00:00.

14/Dec/22 22:12

Το Περιστέρι δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο στην Ισπανία κόντρα στην Τενερίφη και ηττήθηκε εύκολα με 86-60 για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League και θα δώσει τελικό πρόκρισης για τα νοκ-άουτ στο Ισραήλ με αντίπαλο την Μπνέι Χερζίλια (21/12).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν ανταγωνιστική στην έδρα της Τενερίφη μόνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα και γνώρισε μία βαριά και εύκολη ήττα με 86-60 για τους ομίλους του BCL, η οποία ήταν και η τρίτη συνεχόμενη στον 8ο όμιλο.

Πλέον η Τενερίφη με ρεκόρ 4-1 προκρίνεται ως πρώτη από τον όμιλο, ενώ το Περιστέρι θέλει μόνο νίκη στο Ισραήλ με την Μπνέι Χερζίλια (21/12) την τελευταία αγωνιστική, για να προκριθεί ως δεύτερο ή ως τρίτο, αλλιώς σε περίπτωση ήττας θα μείνει εκτός από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η άμυνα “πλήγωσε” το Περιστέρι στο πρώτο ημίχρονο

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και το Περιστέρι ήταν πίσω στο σκορ με 10-8 (στο 4′) έχοντας 3/3 σουτ, αλλά και 3 λάθη. Αγραβάνης και Ντένμον ισοφάρισαν σε 12-12 (στο 5′), όμως ο Γκέρα με σερί πόντους έφερε τη διαφορά στους 6 (20-14 στο 7′).

Η πρώτη περίοδος έληξε με 27-18 και την ελληνική ομάδα να έχει πολύ μεγάλα αμυντικά προβλήματα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς παρέμεινε ίδια και η Τενερίφη με 14/22 σουτ και επιμέρους σκορ 10-4 “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +15 (37-22 στο 15′) με το Περιστέρι να μην έχει λύσεις. Με τα ισπανικά τρίποντα να γίνονται 5/10 η διαφορά πήγε και στους 17 (42-25 στο 18′), την ίδια ώρα που οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη μετρούσαν 2/10.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-29 και το Περιστέρι να έχει 2/12 τρίποντα και μόλις 6 ασίστ με 9 λάθη.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Τενερίφη να μην κατεβάζει στροφές, τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη να μην μπορούν να αντιδράσουν και τη διαφορά στο 25ο λεπτό να πηγαίνει και στους 24 πόντους (54-31).

Το Περιστέρι με επιμέρους σκορ 10-4 κατέβασε τη διαφορά από τους 20 (58-41 στο 28ο λεπτό) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 65-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με τη διαφορά στο 35ο λεπτό να είναι 74-49 και στο φινάλε το Περιστέρι γνώρισε την ήττα με 86-60.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με -17 (46-29) διαφορά την οποία δεν κατάφερε να ανατρέψει στο δεύτερο μέρος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκέρα με 15 πόντους (6/8 σουτ) και 5 ριμπάουντ και ο Χουέρτας με 14 πόντους, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στο Περιστέρι.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-29, 65-42, 86-60