ΠΑΟΚ: Με το σπαθί του στα play-in του BCL μετά το “διπλό” στη Ντιζόν! (videos)

2022-12-20T22:23:08+00:00 2022-12-20T23:03:59+00:00.

20/Dec/22 22:23

Ο ΠΑΟΚ με μία μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο μέρος στη Γαλλία από το -16 κέρδισε την Ντιζόν με 74-69 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Basketball Champions League παίρνοντας την τρίτη θέση στον όμιλο του.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αν και λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρέθηκε στο -16, κατάφερε με μία μεγάλη ανατροπή να κερδίσει τη γαλλική ομάδα των δέκα παικτών στην έδρα της και να φύγει με το διπλό πρόκρισης με 74-69 και θα βρεθεί στην επόμενη φάση του BCL.

Πλέον o ΠΑΟΚ θα αγωνιστεί στα πλέι-ιν της διοργάνωσης ως τρίτος και άρα με μειονέκτημα έδρας, ενώ η Ντιζόν ως δεύτερη και ο όμιλος διασταυρώνεται με τον αυτό του Περιστερίου, ο οποίος θα ολοκληρωθεί αύριο (21/12).

Πλήρωσε το κακό δεύτερο δεκάλεπτο για το -12 του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-4 (στο 5′) έχοντας 2/8 σουτ. Με τον Φράνκε να έχει 6 πόντους η ελληνική ομάδα έκανε επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 13-12 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 18-14 για τον ΠΑΟΚ, που βελτίωσε στα ποσοστά του στα 7/14 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 15-3 και τους Ουέαρ – Σίμον μαζί να έχουν 19 πόντους προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +8 (29-21 στο 17′), αφού η επίθεση του ΠΑΟΚ σταμάτησε να βρίσκει λύσεις. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη πίσω με 40-28 και μετρώντας 9 λάθη με 6 ασίστ και 10/27 σουτ.

Έκανε τη μεγάλη ανατροπή από το -16 ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Γαλλία ξεκίνησε με την Ντιζόν να κάνει μικρό σερί 4-0 και να προηγείται με τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (44-28 στο 22′). Ο ΠΑΟΚ με σερί 10-0 μείωσε σε 44-38 (στο 25′) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, δείχνοντας έντονα σημάδια ανάκαμψης.

Η διαφορά πήγε και πάλι στο +16 (54-38 στο 27′) για τους Γάλλους με γρήγορο σερί 8-0 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα πίσω με 54-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ με γρήγορο σερί 4-0 και η διαφορά μειώθηκε σε 54-50 (στο 32′) με τον Χαντς, να φτάνει τους 12 πόντους. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη πέτυχαν την ολική ανατροπή από το -16 και προηγήθηκαν με 60-56 και έδειχναν έτοιμοι για τη νίκη και την πρόκριση!

Οι γηπεδούχοι με τον Ουέαρ να φτάνει τους 20 πόντους μείωσαν σε 63-62 (στο 38′), όμως ο ο Πόλεϊ και ο Χαντς με 2/2 τρίποντα έδωσαν στον ΠΑΟΚ προβάδισμα νίκης με 69-62. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό πρόκρισης από τη Γαλλία με 74-69.

Που κρίθηκε: Στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 63-62, όμως ο ΠΑΟΚ με 2/2 τρίποντα από Πόλεϊ και Χαντς προηγήθηκε με +7 (69-62) και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χαντς ήταν ο κορυφαίος του “Δικεφάλου του Βορρά” με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 40-28, 54-46, 69-74.