ΑΕΚΑΡΑ ανατροπής στα play-in με αβαντάζ κόντρα στην Τόφας! (videos)

2022-12-21T20:25:51+00:00 2022-12-21T21:07:17+00:00.

21/Dec/22 20:25

Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε να χάνει με -25 στο δεύτερο δεκάλεπτο στα άδεια Λιόσια κόντρα στην Καρσίγιακα πέτυχε μία απίστευτη ανατροπή και κέρδισε με 80-72, συνεχίζοντας στα play-in του Βasketball Champions League, όπου και θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη.

Μπορεί το πρώτο μέρος στα άδεια Λιόσια λόγω τιμωρίας να φάνταζε “εφιάλτης” για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, αφού έχανε με 25 πόντους, όμως στο δεύτερο ημίχρονο με τρομερή δουλειά σε άμυνα και επίθεση “λύγισε” την Καρσίγιακα με 80-72 και θα συνεχίσει στο BCL ως δεύτερη από το B group.

Πλέον η ΑΕΚ στα play-in θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας σε σειρά best of three την Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη, ενώ η Καρσίγιακα καταλαμβάνει με ρεκόρ 2-4 την τρίτη θέση του ομίλου και θα παίξει με μειονέκτημα την πρόκριση της στους “16” με τη Μούρθια.

“Καταστροφικό” πρώτο ημίχρονο για ΑΕΚ!

Καλύτερα ξεκίνησε η Καρσίγιακα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-6 (στο 8ο λεπτό) και την ΑΕΚ να είναι πολύ νευρική. Η πρώτη περίοδος έληξε με 20-9 και τους Τούρκους να ελέγχουν πλήρως το ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Καρσίγιακα με επιμέρους σκορ 15-1 “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 25 πόντους (35-10 στο 16′) και η ΑΕΚ καλούνταν σε μία μεγάλη ανατροπή έχοντας 7 λάθη και 4/25 σουτ! Η “Ένωση” έβλεπε τη διαφορά να παραμένει στο -21 (37-16 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα να κάνει επιμέρους σκορ 8-3 και να μειώνει σε 40-24.

Απίθανο come back από το -25 η ΑΕΚ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στα Λιόσια ξεκίνησε με τους παίκτες του Ηλία Καντζούρη, να παρουσιάζουν τελείως διαφορετική εικόνα και με επιμέρους σκορ 6-2 να μειώνουν σε 42-30 (στο 23′). Η ΑΕΚ αρχικά κατέβασε και τη διαφορά στους 9 (49-40 στο 27′) και έκλεισε την τρίτη περίοδο με 56-50 και γυρνώντας από τον “εφιάλτη” του -25.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την απόλυτη ανατροπή και προηγήθηκαν με 68-84 στο 35ο λεπτό με τον Μίτσελ να έχει 20 πόντους και να πρωταγωνιστεί και την ΑΕΚ να έχει σε 15 λεπτά στο δεύτερο μέρος συνολικό επιμέρους σκορ 44-24!

Δύο λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μία σημαντική διαφορά με 74-67 και είχαν ψυχολογικά το πάνω χέρι για τη μεγάλη νίκη. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα δραματικά και η ΑΕΚ πανηγύρισε την τεράστια νίκη – πρόκριση με 80-72.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η ΑΕΚ έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 53-30 και πήρε τη νίκη επιστρέφοντας από μεγάλες διψήφιες διαφορές που έχανε στο πρώτο μέρος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίτσελ με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα έκανε τη διαφορά για την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 24-40, 50-56, 80-72