ΠΑΟΚ: “Βαριά” ήττα στην Λιθουανία, προβάδισμα για Ρίτας (videos)

2023-01-03T20:21:44+00:00 2023-01-03T23:03:50+00:00.

03/Jan/23 20:21

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε στην έδρα της Ρίτας και ηττήθηκε με 85-62 στο πρώτο ματς των Play-in του Basketball Champions League.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Δεν τα κατάφερε στη Λιθουανία ο ΠΑΟΚ.

Η Ρίτας ήταν ανώτερη και πήρε τη νίκη με 85-62 στο πρώτο ματς των Play-in για το Basketball Champions League.

Με αυτή τη νίκη, οι νικητές έκαναν το 1-0 και χρειάζονται ακόμα μία για να πάρουν τη πρόκριση στους ”16” της διοργάνωσης.

Ο Φόστερ έδειξε τον δρόμο στην ομάδα του, την ώρα που ο Ράιλι δεν ήταν αρκετός για τον ”Δικέφαλο”. Όλα αυτά χωρίς τους Ρένφρο, Καμπερίδη, Σλαφτσάκη και Κωνσταντινίδη.

Η ελληνική ομάδα δεν έκανε καθόλου καλή εμφάνιση και δεν ήταν ανταγωνιστική σε κανένα σημείο , μένοντας στα 5/29 τρίποντα (22/64 σουτ) και τα 25 ριμπάουντ.

Αξίζει να αναφέρουμε πως ο νικητής του ζευγαριού θα βρεθεί στην συνέχεια στον ίδιο όμιλο με Βόννη, Μανρέσα και Μπαχτσεσεχίρ ή Οστάνδη.

Η συνέχεια θα δοθεί στην Θεσσαλονίκη στις 11/1, ενώ αν χρειαστεί και τρίτο ματς, τότε η σειρά θα επιστρέψει στην Λιθουανία (17/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ και το 9-9 στο 5′, όμως γρήγορα η Ρίτας πήρε το προβάδισμα στο σκορ και το κράτησε σχετικά εύκολα. Ο Φόστερ πήρε αρκετές επιθέσεις, ευστόχησε και ”έγραψε” έτσι το 23-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το πράγμα… ξέφυγε για τους Θεσσαλονικείς στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους (πιο εύστοχους) γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο των ριμπάουντ. Ο Φρίντριγκσον έκανε ”ζημιά” με συνεχόμενους πόντους (43-27), με τους Χαντς-Φράνκε να κάνουν το 46-32 στο 20′.

Ο Φόστερ έκανε το 53-35 στο 23′ και παρά τις προσπάθειες του Ράιλι, ο ΠΑΟΚ έμεινε να κυνηγά μεγάλες διαφορές και στη τρίτη περίοδο. Μάλιστα, η Ρίτας έκανε το 65-42 στο 29′ και κάπου εκεί το ματς τελείωσε, αν και υπήρχαν διαθέσιμα ακόμα 10′ (65-44).

Η διαφορά πήρε και στους 29 (83-54) με τον ΠΑΟΚ να έχει παραδοθεί στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Τα τελευταία λεπτά ήταν εντελώς διαδικαστικού χαρακτήρα με τη Ρίτας να κάνει το 1-0 στην σειρά με το τελικό 85-62.

Λυκογιάννης: “Υπάρχουν δικαιολογίες, είχαμε αρκετούς τραυματίες”

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, ο ΠΑΟΚ έμεινε πίσω στο σκορ από τη δεύτερη περιόδο με διψήφιες διαφορές και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να επιστρέψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φόστερ έδειξε τον δρόμο στην Ρίτας με τους 14 πόντους του. Είχε, επίσης, 5 ασίστ με 6/14 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-32, 65-44, 85-62

Ρίτας (Ζιμπένας): Εχόντας 11, Κάιρις 5, Νορμάντας 14, Ουλέκας 3, Βαράντι 11, Φόστερ 14, Φρίντρικσον 10, Λεκούνας 5, Μασιούλις, Ραντζεβίτσιους 4, Ουίλιαμς 8

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 6, Χαντς 11, Μαργαρίτης 5, Πόλι 8, Ράιλι 17, Χρηστίδης 2, Καλλιοντζής, Σαλούστρος 4, Σίμπερτ 5, Τσιακμάς 4

BCL: Καρέ του άσσου στα τέσσερα πρώτα ματς των Play-in (videos)