Καντζούρης: “Ίσως την επόμενη φορά να μην είμαστε τόσο τυχεροί”

2023-01-04T21:21:02+00:00 2023-01-04T21:23:07+00:00.

04/Jan/23 21:21

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE 2022-2023 / ΑΕΚ - ΤΟΦΑΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Ο Ηλίας Καντζούρης μετά από την επικράτηση κόντρα στην Τόφας συνεχάρη τους αθλητές του, ενώ σχολίασε και τα πεπραγμένα της αναμέτρησης. Όσα είπε από την πλευρά του ο Δημήτρης Πρίφτης.

Η ΑΕΚ υπέταξε την Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη με 73-70 εντός έδρας και έκανε το 1-0 σειρά απέναντι στους Τούρκους για τα Play-in του BCL. Η ”Ένωση” πλέον απέχει μια νίκη από την πρόκριση στην φάση των ”16”.

Ο Ηλίας Καντζούρης στην συνέντευξη τύπου που ακολούθησε μετά την ολοκλήρωση του αγώνα έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του, ενώ τόνισε πως περιμένει ο αγώνας στην Τουρκία να είναι πιο απαιτητικός.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της ΑΕΚ:

”Θα εστιάσουμε στις αλλαγές που πρέπει να πραγματοποιήσουμε για τον αγώνα στην Τουρκία. Τους δώσαμε την ευκαιρία να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης. Οι λεπτομέρειες μετράνε πολύ σε τέτοιου είδους ματς, ίσως την επόμενη φορά να μην είμαστε τόσο τυχεροί. Πρέπει να γίνουμε πιο σκληροί. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, ήταν το πρώτο από τρία ημίχρονα, όπως λέμε και στα αποδυτήρια. Κερδίσαμε το ένα από τα δυο που χρειαζόμαστε για να προκριθούμε, αλλά τώρα εστιάζουμε στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό.

Στο τέλος δεν είχαμε σωστές εκτελέσεις στις επιθέσεις μας. Υπάρχουν πολλά που θα μπορούσα να αλλάξω, το μπάσκετ είναι άθλημα λαθών. Σήμερα κάναμε κάποια λάθη τα οποία δεν επιτρέπονται αλλά δεν μας κόστισαν το παιχνίδι. Η Τόφας είναι μια πολύ καλοδουλεμένη ομάδα και περιμένουμε το παιχνίδι στην Τουρκία να είναι πιο δύσκολο”

Δημήτρης Πρίφτης: ”Η πίεση είναι μεγαλύτερη σε εμάς”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Τόφας:

«Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, με πολλές επαφές. Είχαμε ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο, ενώ θα πρέπει να είμαστε πιο δυναμικοί στην επίθεση και την άμυνα. Ελπίζουμε να κάνουμε ένα καλό ματς στην Προύσα και να επιστρέψουμε εδώ για τρίτο ματς. Όταν παίζεις στην έδρα σου πρέπει να την προστατεύεις, τώρα πρέπει να το κάνουμε εμείς. Για ματς το ερχόμενο ματς είναι τελικός, ενώ η ΑΕΚ θα έχει δύο ευκαιρίες. Γι’ αυτό τώρα η πίεση είναι μεγαλύτερη σε μας»