BCL: Προβάδισμα για Χάποελ Χολόν, Οστάνδη και Νταρουσάφακα στα Play-in (videos)

2023-01-04T22:32:50+00:00 2023-01-04T22:32:50+00:00.

04/Jan/23 22:32

Νίκες για Νταρουσάφακα, Χάποελ Χολόν και Οστάνδη. Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων και η συνέχεια στα Play-in του BCL.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Μετά τις ήττες των ΠΑΟΚ και Περιστερίου την Τρίτη (3/1), τα πράγματα ήταν θετικά για τις ελληνικές ομάδες την Τετάρτη (4/1), στα Play-in του Basketball Champions League.

Και αυτό γιατί η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει την Τόφας με 73-70 στα Άνω Λιόσια, σε ένα ματς που πήγε να… στραβώσει στο φινάλε, με ευτυχής όμως κατάληξη.

Στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς, είχαμε το πρώτο ”διπλό” της φάσης, μιας και την Τρίτη (3/1) είχαμε τέσσερις εντός έδρας νίκες.

Η Οστάνδη κέρδισε την Μπαχτσεσεχίρ με 72-76 και πήρε πολύ μεγάλο προβάδισμα ενόψει του δεύτερου ματς στο Βέλγιο.

Ταϊρί με 16 πόντους και Μπλέιζενμπεργκ με 14 πόντους-17 ριμπάουντ ξεχώρισαν για τους νικητές. Για τους γηπεδούχους, ο Οζμιζράκ είχε 18 πόντους και ο Μπουτσιελέ 17 πόντους-8 ριμπάουντ.

Εύκολο βράδυ για τη Χάποελ Χολόν κόντρα στην Ιγκοκέα, όπως δείχνει και το 103-79. Με εξαίρεση τη πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και ”καθάρισαν” στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Τζόουνς με 19 πόντους-13 ριμπάουντ και ο Ντάλτον με 18-5 έκαναν την δουλειά για τους νικητές. Όσο για τους φιλοξενούμενους, δεν ήταν αρκετός ο Ουόλερ με 21 πόντους και ο Κρόφορντ με 16.

Προβάδισμα και για τη Νταρουσάφακα μετά το 76-89 κόντρα στην Μπενφίκα.

Η τουρκική ομάδα δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στο 0-1, με την διαφορά να ξεφεύγει σε πολλά σημεία.

Ο Γιεμπόα με 17 πόντους και ο Οζντεμίρογλου με 18 πόντους-14 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Για τους Πορτογάλους, ο Ντάγκλας ήταν φοβερός με 24 πόντους, αλλά όχι αρκετός.

Θυμίζουμε ότι έχουν ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση οκτώ ομάδες, οι πρώτες των ομίλων της κανονικής διάρκειας.

Πρόκειται για τις Στρασμπούρ, Βόννη, Γαλατάσαραϊ, Μπιλμπάο, Χάποελ Ιερουσαλήμ, Μανρέσα, Μάλαγα, Τενερίφη.

Μόλις προκύψουν και οι νικήτριες ομάδες από τις σειρές των Play-In, θα συμπληρωθεί και το παζλ των ομίλων της επόμενης φάσης:

Όμιλος I: Στρασμπούρ, Χάποελ Ιερουσαλήμ, Χάποελ Χολόν/Ιγκοκέα, Ντιζόν/Περιστέρι

Όμιλος J: Βόννη, Μανρέσα, Μπαχτσεσεχίρ/Οστάνδη, Ρίτας/ΠΑΟΚ

Όμιλος K: Γαλατάσαραϊ, Μάλαγα, ΑΕΚ/Τόφας, Λούντβιγκσμπουργκ/Λιμόζ

Όμιλος L: Μπιλμπάο, Τενερίφη, Μούρθια/Καρσίγιακα, Μπενφίκα/Νταρουσάφακα