Βασίλισσα στην Τουρκία η ΑΕΚ: Εκπόρθησε την Προύσα και ΠΑΝΑΞΙΑ στους “16” του BCL (videos)

2023-01-10T20:08:34+00:00 2023-01-10T23:43:19+00:00.

10/Jan/23 20:08

Η ψυχομένη ΑΕΚ νίκησε προβλήματα και Τόφας (85-82) μέσα στην Προύσα και προκρίθηκε με σκούπα στους «16» του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ επικράτησε της Τόφας με 85-82  και στην Τουρκία, έκανε το 2-0 στην σειρά και πήρε την πρόκριση για την φάση των «16».

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε (Κόνιαρη/Πετρόπουλο/ΜακΓκρίφ) πέρασε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει την Γαλατάσαραϊ, την Μάλαγα και μια εκ των Λούντβιγκσμπουργκ ή Λιμόζ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση έχοντας ένα προβάδισμα 3 πόντων (6-9) στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι όμως ”έτρεξαν” ένα σερί  12-0 και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγούνταν με 18-9.

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη έβγαλαν αντίδραση και μέσα στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (20-20). Καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει, με την Τόφας να πηγαίνει στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ (42-38).

Στην επανέναρξη ο αγώνας εξακολουθούσε να έχει τα χαρακτηριστικά ντέρμπι, με την ΑΕΚ να έχει πάρει εκ νέου το προβάδισμα (47-51) με κάτι λιγότερο από 4 λεπτά για την λήξη του δεκαλέπτου.  Η «Ένωση» με πρωταγωνιστή τον Ακίλ Μίτσελ, πήγε στην τελική ευθεία της αναμέτρησης στο +9 (61-52).

Στην τελευταία περίοδο η Τόφας προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή φέρνοντας το ματς στο καλάθι (72-74) με 2:24 για την λήξη. Ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το ”διπλό” και μαζί την πρόκριση για την φάση των «16».

Πού κρίθηκε: Στο τρίποντο του Στρέλνιεκς με 52 δευτερόλεπτα για την λήξη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ακίλ Μίτσελλ που σημείωσε ένα ακόμα doudble-double με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-38, 52-61, 85-82

Τόφας (Πρίφτης): Έννις 17(2), Μιλάκνις 9(3), Γκρέι 18(2), Τόμσον 7 , Τουρέ 8, Ουγκουρλού 12(1) , Μπουγιουκτουντσέλ 5(1), Μπραϊμό 6

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ 6, Φλιώνης 8, Μάιλς 13(3), Μίτσελ 21(14ρ.), Ουίλιαμς 16(3), Μάντσεν 4, Στρέλνιεκς 17(3) , Ξανθόπουλος, Παπαδάκης

Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα ο Ηλίας Καντζούρης στην συνέντευξη τύπου αναφέρθηκε στην σημαντική τρίτη περίοδο και στο τι ήταν αυτό που έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή της ΑΕΚ

”Αρχικά θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες διότι δείξαμε χαρακτήρα παρά τις απουσίες που είχαμε. Συμπεριφερθήκαμε σαν μεγάλη ομάδα όπως ακριβώς θέλουμε δηλαδή. Η μεγάλη διαφορά έγινε στην τρίτη περίοδο διότι μας έδωσε ψυχολογία για να συνεχίσουμε δυναμικά στο παιχνίδι. Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες στην τελευταία περίοδο όπου είχαμε καλύτερες επιλογές. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Δημήτρη Πρίφτη και την Τόφας στο υπόλοιπο της σεζόν.”