Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο ΠΑΟΚ: Ράιλι και Χαντς υπέγραψαν το 1-1 με Ρίτας! (videos)

2023-01-11T20:35:00+00:00 2023-01-11T21:13:32+00:00.

11/Jan/23 20:35

Ο ΠΑΟΚ με ήρωα στο τέλος τον Ράιλι και MVP τον Χαντς πέτυχε μία μεγάλη ανατροπή στην “Πυλαία” κόντρα στη Ρίτας στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 81-78 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των play-in του Βasketball Champions League.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση και μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον ματς στην Πυλαία επέστρεψε από το -10 στο τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στη Ρίτας του εκπληκτικού Φόστερ (31π.) και κέρδισε στο φινάλε με τους Ράιλι και Χαντς για το 1-1 στη σειρά του BCL.

Πλέον οι δύο ομάδες την επόμενη εβδομάδα (17/1, 19:30) θα αγωνιστούν μεταξύ τους και πάλι στη Λιθουανία για την πρόκριση στο game 3 στη φάση των “16”.

Τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο για ΠΑΟΚ και με +12 στα αποδυτήρια!

Η Ρίτας ξεκίνησε καλύτερα σε ένα ματς με πολλά φάουλ (7 σε 3′) και προηγήθηκε με 15-6 (στο 6′) με 8 πόντους του Φόστερ. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με +11 (20-9 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 23-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη είχε ανεβάσει την ένταση στην άμυνα της και με επιμέρους σκορ 12-5 έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 29-28 (στο 15′).

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με +6 (34-28 στο 18′) μετρώντας 6/11 τρίποντα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με 46-34 και συνολικό επιμέρους σκορ 29-11 και τον Χαντς να έχει 14 πόντους!

Ολική ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο και… “θρίλερ”!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με τη Ρίτας να αντιδράει και με επιμέρους σκορ 16-8 και τον Φόστερ να έχει 22 πόντους, να μειώνει σε 54-50 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ πίσω με 58-57 έχοντας σπαταλήσει το προβάδισμα των 12 πόντων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα παρουσίαζε εικόνα κατάρρευσης, αφού δέχθηκε σερί 9-0 και βρέθηκε πίσω στο 33ο λεπτό με 67-67! Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Φόστερ με ένα ακόμα μεγάλο σουτ διατήρησε ένα σημαντικό +8 (74-66) και την έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Στο 37ο λεπτό ο Σαλούστρος με τρίποντο μείωσε σε 77-70 και ο Χαντς ακόμα περισσότερο σε 77-74 με 2/2 λέι απ. Ο Μαργαρίτης στο 38′ έκανε το 78-76 και ο Χαντς φτάνοντας τους 20 στο 1:30 ισοφάρισε σε 78-78!

Στο 1:10 ο Ρένφρο είχε 0/2 βολές, ο Χαντς στα 40” αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ράιλι στα 7” με ένα σπουδαίο σουτ ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ για το 81-78!

Που κρίθηκε: Στο 35ο λεπτό η Ρίτας ήταν μπροστά με 74-66, αλλά ο ΠΑΟΚ με επιμέρους σκορ 15-6 και το clutch τρίποντο του Ράιλι πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ράιλι με 15 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και το καθοριστικό σουτ και ο Χαντς με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 46-34, 57-58, 81-78.