Η Ρίτας απέκλεισε τον ΠΑΟΚ: Δεν άντεξαν οι Θεσσαλονικείς στο 2ο και οι Λιθουανοί συνεχίζουν στους “16” του BCL

2023-01-17T20:23:54+00:00 2023-01-17T21:57:48+00:00.

17/Jan/23 20:23

rytas-paok-riley-bcl 2023

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε το κακό του δεύτερο ημίχρονο στη Λιθουανία και ηττήθηκε με 82-63 από τη Ρίτας γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Basketball Champions League με 2-1 στη σειρά των play-in.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη άντεξε μονάχα ένα ημίχρονο στη Λιθουανία κόντρα στη Ρίτας και στο τέλος γνώρισε την ήττα με 82-63 και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του BCL.

Πλέον το ταξίδι του ΠΑΟΚ στη διοργάνωση ολοκληρώνεται, ενώ η Ρίτας θα βρεθεί στο Group J με Βόννη, Μανρέσα και Μπαχτσεσεχίρ με στόχο την πρόκριση στα playoffs.

Με σούπερ Ράιλι άντεξε στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ

Τα λάθη και η αστοχία των δύο ομάδων ήταν έντονα στοιχεία στο ματς από την αρχή με τη Ρίτας, να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 7-6 (στο 5′). Ο ΠΑΟΚ με 6 επιθετικά ριμπάουντ πέρασε μπροστά με 10-7 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 18-15 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έχασε για αρκετή ώρα το μυαλό του κυρίως στην άμυνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 36-27 (στο 17′) και τους Λιθουανούς να έχουν 5/9 τρίποντα, όμως στο φινάλε το πρώτου μέρος μείωσε σε 41-37 με επιμέρους σκορ 10-5 και τον Ράιλι να έχει 13 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο κόστισε την πρόκριση στον ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τη Ρίτας να κάνει επιμέρους σκορ 9-2 και να προηγείται για πρώτη φορά με 50-39 (στο 23′). Ο Φόστερ πήρε “φωτιά” με εννιά πόντους και η διαφορά πήγε και στους 12 (57-45 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ πίσω με 63-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα “κυνηγούσε” μία μεγάλη ανατροπή, αφού με μικρό σερί η Ρίτας προηγήθηκε στο 32ο λεπτό με 67-50. Η διαφορά πήγε και στους 20 πόντους (76-56 στο 37′) με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να αλλάξει τη ροή του αγώνα και στο τέλος γνώρισε τον αποκλεισμό με 82-63.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε μέσα πίσω στο σκορ με 41-37 και η διαφορά στο τέλος του πήγε στους 13 (63-50) με συνολικό επιμέρους σκορ 22-13.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάρκους Φόστερ με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ, που έκανε μεγάλη ζημιά στον ΠΑΟΚ παρά τα 6 λάθη του (5 στο πρώτο ημίχρονο).

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63