Η Ντιζόν έκοψε τα ευρωπαϊκά “φτερά” του Περιστερίου (vids)

2023-01-18T22:00:01+00:00 2023-01-18T22:35:42+00:00.

18/Jan/23 22:00

Το Περιστέρι πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις στη Γαλλία, αλλά “λύγισε” με 89-82 από την Ντιζόν στο game 3 των play-in του Basketball Champions League και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσίασε καλό πρόσωπο στη Γαλλία κόντρα στην Ντιζόν, είχε σε καλό βράδυ τον αρχηγό Λεωνίδα Κασελάκη, αλλά πλήρωσε το κακό του τρίτο δεκάλεπτο και αποκλείστηκε με 89-82 από τη συνέχεια του BCL.

Πλέον η γαλλική ομάδα θα συνεχίσει στο Group I της φάσης των “16” με Στρασμπούρ, Χάποελ Ιερουσαλήμ, Χάποελ Χολόν, ενώ το ταξίδι του Περιστερίου στη διοργάνωση θα ολοκληρωθεί.

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο ημίχρονο

Εξαιρετικά ξεκίνησε το παιχνίδι το Περιστέρι και προηγήθηκε με 16-6 (στο 7″), ενώ διατήρησε ένα σημαντικό προβάδισμα με 24-16 στη λήξη της πρώτης περιόδου με πρωταγωνιστή τον Κασελάκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γάλλοι αντέδρασαν και παρότι μετρούσαν 0/8 τρίποντα προσπέρασαν με 31-29 (στο 15′) με επιμέρους σκορ 15-5.

Οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά προηγήθηκαν και με +5 (37-32 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να μειώνει σε 39-38 με τον Κασελάκη να έχει 15 πόντους και τον Φρανσίσκο 10 πόντους και 5 ασίστ.

Πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Γαλλία ξεκίνησε με το Περιστέρι να μην έχει συγκέντρωση και να δέχεται επιμέρους σκορ 11-2 με αποτέλεσμα η διαφορά για τους γηπεδούχους, να πάει στο +10 (50-40 στο 25′).

Η διαφορά πήγε και στους 18 (61-43 στο 28′) με την ελληνική ομάδα να έχει 15 λάθη και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το γαλλικό προβάδισμα έφτασε πάλι τους 16 πόντους (70-54 στο 33′), όμως το Περιστέρι με ντένμον και Κασελάκη απάντησε με επιμέρους σκορ 10-2 και μείωσε σε 72-66 στο 35ο λεπτό.

Τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε και πάλι στους 10 (79-69) και στους 11 (83-72) στο 1:40 και στο τέλος η ελληνική ομάδα αποκλείστηκε με 89-82.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι Γάλλοι με επιμέρους σκορ 22-5 προηγήθηκαν με 61-43 στο 28ο λεπτό και το Περιστέρι δεν κατάφερε να επιστρέψει μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουέαρ με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Μακντάφι με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-38, 63-51, 89-82