ΑΕΚ: Κατέρρευσε στο τέλος και γνώρισε βαριά ήττα από τη Μάλαγα (video)

2023-01-25T22:17:38+00:00 2023-01-29T12:37:34+00:00.

25/Jan/23 22:17

malaga-aek-perry-bcl23

Η ΑΕΚ πάλεψε για τρία δεκάλεπτα κόντρα στη Μάλαγα στην Ανδαλουσία, όμως στο τέλος κατέρρευσε και ηττήθηκε με 88-66 στην πρεμιέρα της φάσης των “16” του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική για τρία δεκάλεπτα στην Ισπανία χάρη στο δίδυμο των Μάιλς και Μίτσελ, όμως ένα μεγάλο (χρονικά)  “μπλακ άουτ” στην τέταρτη περίοδο της κόστισε ακριβά και γνώρισε τη δίκαιη μεν, αν και βαριά με βάση την συνολική εικόνα τους ματς δε, ήττα με 88-66 από τη Μάλαγα στην πρεμιέρα της φάσης των “16” του BCL.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κέντρικ Πέρι που ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 20 πόντους (σ.σ. τους μισούς στο τελευταίο δεκάλεπτο) και έξι ασίστ, οδηγώντας εκ τους ασφαλούς της Ουνικάχα στην πρώτη νίκη σε αυτή την φαση του BCL

Έτσι, η ομάδα της Ανδαλουσίας μπήκε με το δεξί στο Group K και θα αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική τη Λιμόζ εκτός έδρας, ενώ η ΑΕΚ θα ψάξει την πρώτη της νίκη στην Κώνσταντινοούπολης κόντρα στη Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη.

Πέρι vs Μάιλς και μπροστά η Μάλαγα στο ημίχρονο

Η ΑΕΚ αν και ξεκίνησε καλά επιθετικά (3/6 τρίποντα), αμυντικά δεν έβρισκε καμία λύση και οι γηπεδούχοι με 8/9 σουτ προηγήθηκαν με 19-12 (στο 6′).

Η πρώτη περίοδος έληξε με 29-20 και ελληνική ομάδα, να βρίσκει λύσεις μόνο από τους Μάιλς – Μίτσελ που μαζί είχαν 15 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Καντζούρη βελτίωσε σε τεράστιο βαθμό την άμυνα της, δέχθηκε μόλις δύο πόντους σε περίπου έξι λεπτά και ισοφάρισε σε 31-31 (στο 16′)!

Ο Πέρι με επτά σερί πόντους και συνολικά με 13 έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Μάλαγα με +7 (44-37 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-39 και τον Μάιλς να έχει επίσης 13 πόντους.

Λύγισε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ανδαλουσία ξεκίνησε με την ΑΕΚ να “χτυπάει” τους γηπεδούχους στο ζωγραφιστό με τον Μίτσελ (16π.) και να μειώνει σε 46-45 (στο 24′).

Μάλιστα η Ένωση πέρασε και μπροστά στο σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο με 52-51 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Σίμα έχοντας 13 πόντους να δίνει το προβάδισμα στη Μάλαγα με 59-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε σε 59-58 (στο 32′), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με καθοριστικό επιμέρους σκορ 19-2 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +18 (78-60) στο 37ο λεπτό και έγιναν το φαβορί για τη νίκη. Η ελληνική ομάδα γνώρισε τη βαριά ήττα στο τέλος με 88-66.

Που κρίθηκε: Η ΑΕΚ μείωσε στο 32ο λεπτό σε 59-58, όμως δέχθηκε επιμέρους σκορ 19-2 και βρέθηκε στο -18 (78-60) τρία λεπτά πριν τη λήξη, μη μπορώντας να διεκδικήσει τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέντρικ Πέρι με 23 πόντους, 6 ασίστ και 1 ριμπάουντ και ο Κράβις με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο ήταν οι καλύτεροι των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-39, 59-54, 88-66