ΑΕΚΑΡΑ για πρόκριση! Ανατροπή 30 πόντων με Λιμόζ (videos)

2023-02-07T20:29:34+00:00 2023-02-07T20:57:19+00:00.

07/Feb/23 20:29

Η ΑΕΚ με μία σπουδαία ανατροπή από το -20 και με κορυφαίους τους Μίτσελ, Μάιλς και Στρέλνιεκς κέρδισε με 82-72 στα Λιόσια της Λιμόζ και έκανε ένα ακόμα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα playoffs του Basketball Champions League.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα στα άδεια από κόσμο Λιόσια κόντρα στη Λιμόζ και κατόρθωσε να επιστρέψει από το -20 του 13ου λεπτό και με την άμυνα της και πολλούς μικρούς και μεγάλους πρωταγωνιστές κέρδισε με 82-72, μετά από ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο (7 πόντους παθητικό).

Πλέον η ΑΕΚ με ρεκόρ 2-1 και με το + επί της Λιμόζ που είναι τελευταία στον όμιλο με 0/3, έκανε ένα μεγάλο βήμα πρόκρισης στα playoffs έχοντας για “προίκα” και το διπλό επί της Γαλατά.

Έμεινε ζωντανή στο ημίχρονο, παρά το -20 η ΑΕΚ!

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Γάλλοι και με 5/7 τρίποντα προηγήθηκαν με 18-12 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 25-14 και την ΑΕΚ να χρειάζεται άμεσα αμυντική βελτίωση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γαλλική ομάδα μπήκε και πάλι δυνατά και έχοντας 9/13 τρίποντα “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +20 (37-17 στο 13′) και η ελληνική ομάδα έδειχνε τελείως χαμένη πνευματικά.

Με Φλιώνη και Μίτσελ η ΑΕΚ αντέδρασε στη συνέχεια, αφού με επιμέρους σκορ 15-4 μείωσε σε 41-32 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-35 μετά από buzzer beater τρίποντο του Στρέλνιεκς!

Το γύρισε η ΑΕΚ στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στα Λιόσια ξεκίνησε με του Γάλλους  να εκμεταλλεύονται κάποια λάθη της ΑΕΚ και να διατηρούν μία διαφορά 7 πόντων (50-43 στο 25′).

Η ΑΕΚ με Μίτσελ και Μάιλς μείωσε σε 57-53 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη πίσω με 65-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι με την ελληνική ομάδα να μειώνει σε 67-66 στο 34ο λεπτό και να δείχνει έτοιμη για τη μεγάλη ανατροπή.

Ο Μίτσελ με πέντε συνεχόμενους πόντους και ο Γιάνκοβιτς με λέι απ έβαλαν μπροστά την ΑΕΚ στο 38ο λεπτό με 74-68 και την έχρισαν πνευματικά φαβορί για τη νίκη, αφού ανέτρεψε πλήρως το -20 του πρώτου μέρους και έπαιζε εξαιρετική άμυνα.

Ο Στρέλνιεκς με ένα σπουδαίο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +9 (77-68 στο 1:50) και η Ένωση στο τέλος πανηγύρισε την τεράστια νίκη με 82-72 μετά από τρίποντο στη λήξη του Ουίλιαμς.

Που κρίθηκε: Στο διάστημα που η ΑΕΚ γυρίζει από το -20 του δεύτερου δεκάλεπτου και στο επιμέρους σκορ της με 18-4, το οποίο της έδωσε προβάδισμα νίκης με 77-68 στο 38′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίτσελ ήταν εξαιρετικός για ένα ακόμα ματς με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο και έκανε τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72