BCL: Ασταμάτητη η Βόννη του τρομερού Σορτς, νίκη με ανατροπή για Ντιζόν (αποτελέσματα, βαθμολογίες)

2023-02-08T22:27:09+00:00 2023-02-08T22:40:18+00:00.

08/Feb/23 22:27

jonathan-rousselle-jda-dijon-hapoel-holon-basketball-champions-league

Με τις νίκες των Ντιζόν και Βόννης ολοκληρώθηκε (εν μέρει) η τρίτη αγωνιστική της φάσης των ”16” στο Basketball Champions League.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ντιζόν και Βόννη πήραν πολύ σημαντικές νίκες για την τρίτη αγωνιστική των ”16” του Basketball Champions League.

Οι δυο ομάδες κέρδισαν Χολόν και Ρίτας αντίστοιχα, με τους Γάλλους να κάνουν το 2-1 και τους Γερμανούς το 3-0.

Η τρίτη αγωνιστική είχε λιγότερα ματς (πέντε αντί για οκτώ), καθώς η FIBA αποφάσισε πως οι τουρκικές ομάδες δεν θα αγωνιστούν, λόγω του φονικού σεισμού.

Θυμηθείτε τι έγινε στα ματς της Τρίτης (7/2), με τη νίκη της ΑΕΚ επί της Λιμόζ να ξεχωρίζει.

Όμιλος I

Η Ντιζόν κέρδισε την Χάποελ Χολόν με 89-81 για την τρίτη αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την τύχη του ματς στα χέρια τους, όμως το 33-16 στη τέταρτη περίοδο έφερε τον άσο.

Ο Μπρέμπλι με 22 πόντους και οι Μόμπλι-Ρουσέλ με 18 έκαστος έκαναν την διαφορά για τους Γάλλους.

Ο Ντόσον με 17 πόντους, ο Τζόνσον με 16 και ο Ράγκλαντ με 15 δεν έφταναν για τους Ισραηλινούς.

Οι νικητές ανέβηκαν στο 2-1, ενώ οι ηττημένοι έμειναν στο 0-3.

Όμιλος J

Μεγάλη νίκη στην Λιθουανία για τη Βόννη με 79-86 κόντρα στη Ρίτας, για την τρίτη αγωνιστική.

Το ματς ήταν ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 22 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με 75-74.

Κάπου εκεί, όμως οι Γερμανοί έκαναν ό,τι και σε όλο σχεδόν το ματς και καθάρισαν με 4-12 στα τελευταία λεπτά.

Ο Ουορντ με 17 πόντους-6 ριμπάουντ ξεχώρισε για τους νικητές, όπως και ο Τάντα με 14 και ο Σορτς με 13 (12 ασίστ).

Για τους γηπεδούχους, δεν ήταν αρκετός ο Νορμάντας με 17 πόντου, ο Εχόντας με 15 και ο Φόστερ με 14.

Με αυτόν το αποτέλεσμα, η Βόννη έμεινε αήττητη με 3-0, ενώ η Ρίτας υποχώρησε στο 1-2.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 39-54, 59-66, 79-86

Ρίτας-Βόννη 79-86