AEKΑΡΑ στη Λιμόζ και στο χέρι της η πρόκριση! (videos)

2023-03-07T22:29:58+00:00 2023-03-08T02:20:57+00:00.

07/Mar/23 22:29

Η ΑΕΚ με κορυφαίους τον παλιό Στρέλνιεκς και τον νέο Λεμάρ πήρε μια πολύτιμη (69-63) εκτός έδρας νίκη κόντρα στη Λιμόζ κι έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα playoffs του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πανηγύρισε ένα τεράστιο “διπλό” στη Γαλλία, επικρατώντας με 69-63 της Λιμόζ  και πλέον έχει στα χέρια της το πλεονέκτημα όσον αφορά την πρόκριση στα playoffs του φετινού Basketball Champions League.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ στην φάση των “16” ήταν οι Στρέλνιεκς και Λεμάρ που έδωσαν στην Ένωση σιγουριά και αυτοπεποίθηση όταν και όποτε χρειάστηκε κι ειδικά ο νεοφερμένος Αμερκανός έχει προσαρμοστεί τόσο γρήγορα που δείχνει λες κι αγωνίζεται καιρό στους “κιτρινόμαυρους”, δίνοντας τους αυτό που ακριβώς τους έλειπε με την καθίζηση του Φρέιζερ.

Πλέον η ΑΕΚ με ρεκόρ 3-1 βρίσκεται, ουσιαστικά, στην δεύτερη προνομιούχο θέση  του ομίλου της και θα δώσει τελικό πρόκρισης στα Λιόσια (15/3, 19.30) την ερχόμενη Τετάρτη με τη Γαλατά , ενώ η Λιμόζ αποκλείστηκε, καθώς πέρα από το 0/2 κόντρα στην ελληνική είναι ουραγός με ρεκόρ 0-4.

Από το +9, πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ αν και ξεκίνησε άστοχη από κοντά (2/7 δίποντα) είχε το προβάδισμα με 10-7 (στο 7′) σε ένα πολύ κλειστό ματς, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα μπροστά με 17-14, ενώ είχε προηγουμένως και προβάδισμα με +8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη με τον Στρέλνιεκς πρωταγωνιστή έκαναν σερί 6-0 και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με +9 (23-14 στο 14′).

Οι Γάλλοι αντέδρασαν με τον Γκρέιβς και ισοφάρισαν σε 25-25 (στο 17′) με επιμέρους σκορ 9-2, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ πίσω με 33-31.

Tα τρίποντα από Στρέλνιεκς και Οριόλα

Από το κιτρινόμαυρο +9 στο 35′ σε… θρίλερ το ματς!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την ΑΕΚ να δέχεται επιμέρους σκορ 7-2 και για πρώτη φορά να βρίσκεται πίσω με -6 (40-33 στο 24′). Με τον Στρέλνιεκς να βρίσκει και πάλι η ρυθμό η “Ένωση” έκανα σερί 8-0 και πέρασε πάλι μπροστά με 41-40 (στο 25′) και λίγο αργότερα με 51-46 (στο 29′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με ελληνικό προβάδισμα με 54-51 και τους παίκτες του Ηλία Καντζούρη να δείχνουν μεγάλη θέληση για το διπλό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 63-54 στο 35ο λεπτό με καθοριστικό επιμέρους σκορ 9-3 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για τη νίκη, καθώς χρίστηκε φαβορί.

Ο εκπληκτικός Λεμάρ στο 4ο δεκάλεπτο!

Στο 39ο λεπτό η Λιμόζ μείωσε σε 63-61 με τρίποντο του Τζόουνς και έβαλε “φωτιά” στον αγώνα, όμως ο Λεμάρ στα 47” έκανε το 65-61 και το άστοχο τρίποντο του Κίζλινκ χάρισε ουσιαστικά το διπλό στην ΑΕΚ, το οποίο ήρθε με 69-63.

Που κρίθηκε: Η ΑΕΚ από το +9 στο 35′ βρέθηκε στο +2 στο 39′, όμως ο Λεμάρ με κρίσιμο καλάθι διαμόρφωσε το σκορ σε 65-61 στα 47” και τελείωσε την υπόθεση διπλό για την ελληνική ομάδα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Στρέλνιεκς με 16 πόντους και ο Λεμάρ με 16 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ και παρά τα 5 λάθη του ήταν οι κορυφαίοι της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-31, 51-54, 63-69