Η ΑΕΚ έλιωσε την Χάποελ και πάει για “όλα ή τίποτα” στην Ιερουσαλήμ! (videos)

2023-04-12T18:46:25+00:00 2023-04-12T19:04:06+00:00.

12/Apr/23 18:46

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδια η ΑΕΚ με MVP τον Λεμάρ κέρδισε με 94-78 τη Χάποελ Ιερουσαλήμ και ισοφάρισε τη σειρά των playoffs του Basketball Champions League σε 1-1 και θα διεκδικήσει την πρόκριση της στο Final Four στο Ισραήλ στις 19 Απριλίου.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Το game 2 των playoffs του BCL ανάμεσα στην ΑΕΚ και τη Χάποελ Ιερουσαλήμ μπορεί να σημαδεύτηκε από επεισόδια μέσα και έξω από το γήπεδο, όμως η ελληνική ομάδα έχοντας 13/28 τρίποντα και κορυφαίους τους Λεμάρ, Μίτσελ, Μάιλς και Φλιώνη κέρδισε με 94-78 και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Αυτή μάλιστα για τους απογοητευτικούς Ισραηλινούς, που είχαν 17/29 βολές, 18 λάθη και σε καλή βραδιά μόνο τον Ράντολφ με 28 πόντους, ήταν η πρώτη τους εκτός έδρας ήττα φέτος στη διοργάνωση μετά από ρεκόρ 6-0 που μετρούσαν μέχρι τώρα.

Πλέον η πρόκριση στο Final 4 του BCL από το ζευγάρι της ΑΕΚ με τη Χάποελ, θα κριθεί στο game 3 της σειράς στην Ιερουσαλήμ στις 19 Απριλίου (19:00) με τον νικητή να εξασφαλίζει το εισιτήριο του για την τετράδα.

Κυριάρχησε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ και με +10 στα αποδυτήρια!

Το ματς ήταν αρκετό σκληρό στο ξεκίνημα του και παρότι η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω με 7-0, κατάφερε με 7 πόντους του Λεμάρ και επιμέρους σκορ 14-6 να περάσει μπροστά με 14-13 (στο 8′).

Η πρώτη περίοδος έληξε με 21-20 υπέρ των Ισραηλινών, οι οποίοι βρήκαν μακρινά σουτ, αλλά τη διαφορά μείωσε με buzzer beater τρίποντο ο Φλιώνης.

Τα μεγάλα τρίποντα της ΑΕΚ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα της ΑΕΚ βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του παρκέ κατακόρυφα και με επιμέρους 17-7 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (37-28 στο 17′).

Το πρώτο μέρος στα Λιόσια ολοκληρώθηκε με 47-37 και τη διαφορά να φτάνει και τους 12 και την ελληνική ομάδα να έχει 6/11 τρίποντα.

Με μακρινά σουτ και Λεμάρ – Μάιλς πήρε το ματς η ΑΕΚ!

Η ένταση στο κλειστό

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με αρκετή καθυστέρηση λόγω επεισοδίων, όμως στα αμιγώς αγωνιστικά η ΑΕΚ με τον εξαιρετικό Λεμάρ (17π) διατηρούσε μία μεγάλη και σημαντική διαφορά με 65-50 (στο 27′) ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπροστά με 70-58 μετά από τρίποντο του Μάιλς και εξαιρετική άμυνα του Οριόλα.

Το τρίποντο του Μάιλς

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Μάιλς να κάνει τη διαφορά και τα κιτρινόμαυρα τρίποντα να είναι 11/20 η διαφορά πήγε στους 15 (76-61) στο 33ο λεπτό και η ΑΕΚ ήταν “αγκαλιά” με τη νίκη.

Οι Ισραηλινοί δεν τα παρατούσαν και στο 36′ μείωσαν σε 76-68 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, όμως ο Λεμάρ με 5 προσωπικούς πόντους ανέβασε πάλι τη διαφορά στους 12 (81-69) στο 37ο λεπτό και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ πήρε τη μεγάλη νίκη με 94-78,

Που κρίθηκε: Στο 36ο λεπτό η Χάποελ Ιερουσαλήμ μείωσε από τους 15 σε 76-68, όμως ο Λεμάρ με 5 σερί πόντους διαμόρφωσε το σκορ σε 81-69 στο 37′ και έδωσε τη χαριστική βολή στους Ισραηλινούς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λεμάρ με 24 πόντους (8/12 σουτ, 5/5 βολές), 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη ήταν ο MVP της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78