Χάποελ – ΑΕΚ 91-51: Έλιωσε στην “κόλαση” της Ιερουσαλήμ και αποκλείστηκε (videos)

2023-04-19T19:58:51+00:00 2023-04-19T20:20:11+00:00.

19/Apr/23 19:58

Η ΑΕΚ πλήρωσε το κακό της πρώτο μέρος στην “καυτή” Ιερουσαλήμ και ηττήθηκε από τη Χάποελ με το βαρύ 91-51 στο Game 3 των playoffs του Basketball Champions League και αποκλείστηκε από το Final Four της διοργάνωσης στο οποίο προκρίθηκαν οι Ισραηλινοί.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η “καυτή” ατμόσφαιρα των Ισραηλινών στον τελικό πρόκρισης στην Ιερουσαλήμ και τα όσα έγιναν στο πρώτο ματς από τους φίλους της ΑΕΚ, σε συνδυασμό με την κακή εικόνα της ομάδας του Ηλία Καντζούρη έφεραν τη δίκαιη και βαριά ήττα με 91-51 στο game 3 των playoffs του BCL από τη Χάποελ και τον αποκλεισμό της “Ένωσης”.

Η τρομερή ατμόσφαιρα

Οι κιτρινόμαυροι ήταν πολύ κακοί επιθετικά έχοντας 14/50 σουτ και 9-16 ασίστ και λάθη, ενώ πραγματικά προσπάθησαν να αλλάξουν τη μοίρα του ματς μόνο ο Λεμάρ (21π) και ο Γιάνκοβιτς (11π).

Πλέον η ΑΕΚ θα πορευτεί μόνο στη Basket League και στα playoffs των “8”, όπου και θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι με μειονέκτημα έδρας, έχοντας χάσει την ιστορική ευκαιρία να επιστρέψει σε Final 4 ή Final 8 του Basketball Champions League μετά το 2020 όταν και φιλοξένησε στην Αθήνα.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ θα δώσει το παρών στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου ήδη προκρίθηκαν Βόννη και Μάλαγα και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της.

“Κατάρρευση” από νωρίς για ΑΕΚ και με -21 στα αποδυτήρια

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά το ματς με εξαίρεση τα 2/3 τρίποντα του Λεμάρ και βρέθηκε πίσω με 13-7 (στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 18-7 και την ελληνική ομάδα να έχει 0/8 δίποντα (2/14 σουτ) και οι αντίπαλοι της 4/6 τρίποντα!

Τα δύο τρίποντα του Λεμάρ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε και στους 14 (21-7), όμως ο Λεμάρ (8π) και ο Γιάνκοβιτς που έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης της ΑΕΚ που σκόραρε με σουτ μείωσαν σε 22-12 (στο 13′).

Οι Ισραηλινοί κυριαρχούσαν μέσα από την άμυνα τους (5/25 σουτ και 7 λάθη η ΑΕΚ) και η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στο +24 (40-16 στο 18′), με επιμέρους 18-4 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα πίσω με 43-22 και να έχει 5/27 σουτ και απογοητευτική εικόνα.

Τα λάθη της ΑΕΚ

Ίδια η εικόνα της ΑΕΚ και στο δεύτερο μέρος, δεν ήρθε η τεράστια ανατροπή

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με όπως τελείωσε και το πρώτο, αφού η ΑΕΚ ήταν κακή επιθετικά με συνεχή λάθη και η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων ήταν στο +24 (49-25 στο 25′). Η διαφορά παρέμενε πάνω από τους 20 (55-31 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη πίσω με 59-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί ουσιαστικά, αφού η Χάποελ ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα και προηγήθηκε με +29 (65-36 στο 32′). Στο 37ο λεπτό η ΑΕΚ ήταν πίσω με 83-41 και στο τέλος αποκλείστηκε με 91-51

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου η ΑΕΚ είχε 5/27 σουτ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 43-22 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, μία διαφορά που δεν κατάφερε να μαζέψει ποτέ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ράντολφ με 25 πόντους (8/14 σουτ), 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ ήταν ο MVP της Χάποελ.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 43-22, 59-36, 91-51