Μάλαγα – Βόννη 67-69: Μοιραίος ο Πέρι, ωραίος ο Σορτς και οι Γερμανοί στον τελικό του BCL (videos)

2023-05-12T22:39:43+00:00 2023-05-13T00:33:01+00:00.

12/May/23 22:39

tj-shorts-bonn

Η Βόννη “σόκαρε” την οικοδέσποινα του Final Four του Basketball Champions League Μάλαγα του μοιραίου Πέρι και την απέκλεισε στο δεύτερο ημιτελικό με 69-67 και θα αντιμετωπίσει στο ματς τίτλου την Κυριακή (14/5) τη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Αποστολή στη Μάλαγα: Cesare Milanti, Alex Molina/ info@eurohoops.net

Το απόλυτο Final Four των εκπλήξεων είναι μέχρι στιγμής αυτό της Μάλαγα, αφού μετά τη Χάποελ κόντρα στην κάτοχο του τίτλου του BCL Τενερίφη και η Βόννη έκανε τη μεγάλη έκπληξη στο δεύτερο ημιτελικό και με πρωταγωνιστή τον Σορτς “λύγισε” με 69-67 την οικοδέσποινα Μάλαγα, του Πέρι ο οποίος έχασε το σουτ νίκης και την άφησε εκτός τελικού!

Πλέον η Βόννη στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (14/5), θα αντιμετωπίσει τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, με μία από τις δύο ομάδες, να κατακτάει για πρώτη φορά το τρόπαιο στην ιστορία της.

Ξεκίνησε καλά η Μάλαγα, ισορρόπησε γρήγορα η Βόννη

Πέρα από το αρχικό καλό ξεκίνημα της Μάλαγα χάρη στους Πέρι και Μπριθουέλα, η Βόννη έλεγξε πλήρως το ρυθμό και έκλεισε την πρώτη περίοδο ισόπαλη με 22-22, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο δέχθηκε μόλις 9 πόντους και πήγε προηγούμενη με +10 (41-31) στα αποδυτήρια με τον Σορτς να έχει 12 πόντους και 3 ασίστ.

Στο δεύτερο μέρος η Βόννη συνέχισε να ελέγχει απόλυτα  το ρυθμό και να διατηρεί το προβάδισμα, κλείνοντας με 57-50 την τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η Μάλαγα αντέδρασε και στο 36ο λεπτό μείωσε σε 62-58 με επιμέρους 8-5 και απέκτησε ελπίδες για τη μεγάλη ανατροπή.

Η Βόννη με δικό της καθοριστικό σερί 4-0 και τον Σορτς να έχει 18 πόντους και 7 ασίστ προηγήθηκε με +8 (66-58) στο 38ο λεπτό και έγινε μεγάλο φαβορί για την πρόκριση. Ο Σορτς στα 10” έχασε ελεύθερες βολές με το σκορ στο 69-67 και ο Πέρι αστόχησε για τη Μάλαγα στο σουτ της νίκης “κυνηγώντας” μία τεράστια ανατροπή.

Που κρίθηκε: Στα 10” πριν το τέλος η Μάλαγα μείωσε σε 69-67 και ο Σορτς είχε 0/2 βολές, με τον Πέρι να αστοχεί στο τρίποντο νίκης για τους γηπεδούχους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σορτς παρά τις 0/2 βολές στο τέλος, με 21 πόντους, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 31-41, 50-57, 67-69