BCL: Η Tενερίφη πήρε τον “εμφύλιο” της… παρηγοριάς με Μάλαγα και την τρίτη θέση στο Final Four (videos)

2023-05-14T19:00:48+00:00 2023-05-14T19:27:13+00:00.

14/May/23 19:00

thomas-fernandez-malaga-tenerife-bcl

Η Τενερίφη επιβλήθηκε της οικοδέσποινας Μαλάγα (84-79) στον μικρό τελικό του Final Four του Basketball Champions League.

Αποστολή στην Μάλαγα: Cesare Milanti, Alex Molina/ info@eurohoops.net

Η Τενερίφη πήρε μια αγχωτική νίκη επί της Μάλαγα με 84-79, στον μικρό τελικό του Final Four για το Basketball Champions League.

Η ομάδα του Τσους Βιντορέτα αν και έφτασε να προηγηθεί μέχρι και με 17 πόντους (57-40 στο 21′), στο τέλος τα…χρειάστηκε. Πολύπλευρη ήταν η επιθετική συνεισφορά για τους νικητές με 7 παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Από την άλλη η Μάλαγα, παρά την εκπληκτική εμφάνιση του Κέντρικ Πέρι (22π.), δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει μια σπουδαία ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά στην αναμέτρηση, με την γηπεδούχο Μάλαγα να απολαμβάνει ένα προβάδισμα 4 πόντων (18-14) στα μισά του δεκαλέπτου. Η Τενερίφη στην συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της και ούσα ”καυτή” (6/7 τρίποντα), ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενη (31-29).

Η ομάδα του Τσους Βιντορέτα κυριάρχησε και στις δυο άκρες του παρκέ, στο δεύτερο δεκάλεπτο. Δεχόμενη μόλις 9 πόντους κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα έχοντας ένα προβάδισμα 15 πόντων (53-38).

Στην επανέναρξη η Μάλαγα προσπάθησε να μειώσει την απόσταση, ωστόσο η Τενερίφη είχε τις απαντήσεις. Έτσι διατηρούσε σταθερά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (62-50 στο 27′). Μετά από 30 λεπτά αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν στο +14 (66-52).

Οι γηπεδούχοι ”άνοιξαν” την τελευταία περίοδο με ένα 7-0 (59-66), ξαναμπαίνοντας έτσι στην διεκδίκηση της νίκης. Ο Πέρι το είχε πάρει προσωπικά και με ένα τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα (76-76) με 1:40 για το φινάλε.  Η Τενερίφη είχε καλύτερες επιλογές, αλλά και εκτελέσεις, έτσι πήρε την νίκη γοήτρου με 84-79.

Που κρίθηκε

Στο εύστοχο τρίποντο του Ντόνερκαμπ, που έδωσε αέρα 5 πόντων στην Τενερίφη, με 12.7” για την λήξη του αγώνα

Ο Χάιμε Φερνάντεθ με 12 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 38-53, 52-66, 79-84

Μάλαγα (Ναβάρο): Τζέντοβιτς 7, Εζίμ 3(1), Ντίαζ 3(1), Καλινόσκι 9(1), Κράβις 8, Μπαρέιρο 7(1), Μπριθουέλα 4, Κάρτερ 8(1), Πέρι 22(2), Οσετκόβσκι 2, Σίμα , Τόμας 6

Τενερίφη (Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 10(2), Κουκ 11(2), Φερνάντεθ 12(1), Γκέρα , Χουέρτας 10(2), Μπολμάρο , Ντιανέ , Ντόνερκαμπ 11(3), Φιτιπάλντο 8(2), Σάλιν , Σάστρε 10(2), Σερμαντίνι 12