Προμηθέας: Ηττήθηκε από τη Χάποελ σε τουρνουά στο Τελ Αβίβ

2023-09-18T20:09:20+00:00 2023-09-18T21:03:06+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

18/Sep/23 20:09

Ο Προμηθέας Πατρών δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από τη Χάποελ Τελ Αβίβ (84-71), στο τουρνουά “Tel Aviv Winner Tournament” και θα παίξει την Τρίτη (19/9, 17:00) στον μικρό τελικό με τον ηττημένο του ζευγαριού Χάποελ Ιερουσαλήμ – Σάσαρι.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Προμηθέας Πατρών συνεχίζει την προετοιμασία του ενόψει της νέας σεζόν σε BCL και Basket League.

Οι Πατρινοί δεν τα κατάφεραν στον πρώτο ημιτελικό του τουρνουά στο Τελ Αβίβ και ηττήθηκαν από τη Χάποελ με 84-71.

Δεν μπήκαν καλά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ, δεν προσπέρασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, όμως πάλεψαν και είχαν κάποια καλά διαστήματα, ιδιαίτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το ματς ήταν εξ αρχής δύσκολο, απέναντι σε μια πιο έτοιμη ομάδα, με τη Χάποελ να προηγείται γρήγορα με 12-2 και 15-6 και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (21-12).

Στο δεύτερο, η διαφορά έφτασε μέχρι τους 17 (30-13), όμως σε εκείνο το σημείο οι “πορτοκαλί” αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Κόνιαρη, Χέιλ και Στέφενς επέστρεψαν στο ματς και μείωσαν στους 5 (42-37), σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι Ισραηλινοί πάτησαν γκάζι ξανά στις αρχές της επανάληψης και έφτασαν στο +15 εκ νέου (54-39, στο 23′), δυσκολεύοντας έτσι το έργο των φιλοξενούμενων. Ο Προμηθέας δεν παράτησε το ματς, προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως η Χάποελ Τελ Αβίβ βρήκε τον τρόπο να συντηρήσει αυτή τη διαφορά και να πάρει τη νίκη, με σκορ 84-71.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου έβγαλε μερικά χρήσιμα συμπεράσματα εν όψει της συνέχειας, ενώ οι Κόνιαρης και Χέιλ ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Την Τρίτη (19/9), ο Προμηθέας θα παίξει κόντρα στον ηττημένο του αγώνα Χάποελ Ιερουσαλήμ – Σάσαρι (17:00) για να κατακτήσει την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 42-37, 69-57, 84-71

Photo Credits: PromitheasBc

Ιτούδης: “Έδωσα την τελευταία ρανίδα της δύναμής μου, για να εκπροσωπήσω επάξια τη χώρα μας”

Αταμάν: “Τίποτα δεν είναι αδύνατον, έχουμε μεγάλες προσδοκίες” (videos)

Παναθηναϊκός: Με την Ακρόπολη οι νέες εμφανίσεις της σεζόν (photos – videos)