Προμηθέας – Οπάβα 115-66: Τη διέλυσε από το πρώτο ημίχρονο κι επέστρεψε ιδανικά στο BCL

2023-10-18T21:21:11+00:00 2023-10-18T23:09:29+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

18/Oct/23 21:21

hunter-hale-promitheas

Ο Προμηθέας χρειάστηκε μόλις δύο δεκάλεπτα για να φύγει με τη νίκη στο πρώτο του παιχνίδι στο BCL. Έβαλε 65 πόντους στο ημίχρονο και διέλυσε την Οπάβα με 115-66, πραγματοποιώντας το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Προμηθέας δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις για φέτος. Διέλυσε στην Πάτρα την Οπάβα βάζοντας μάλιστα κατοστάρα (115-66) και πήρε την πρώτη του νίκη στο Basketball Champions League.

Οι Πατρινοί ήταν καταιγιστικοί από το πρώτο κιόλας λεπτό, έβαλαν 65 παρακαλώ πόντους στην Οπάβα στο πρώτο ημίχρονο κι έδειξαν να είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Ο Προμηθέας μετακόμισε από το EuroCup στο BCL (μετά από τρία χρόνια) και φιλοδοξεί ακόμη και για την πρωτιά του Β΄ ομίλου. Η ομάδα του κόουτς Ηλία Παπαθεοδώρου δεν τρομάζει από κανέναν αντίπαλο, αν και η λιθουανική Ρίτας Βίλνιους του κόουτς Γκιέντριους Ζιμπένας, πρωταθλήτρια στη χώρα της το 2022, μοιάζει να είναι σε pole position. Η αρχή πάντως που όπως λένε είναι το ήμισυ παντός, ήταν ιδανική.

Οι Πατρινοί έκαναν και μερικά ρεκόρ. Αρχικά, έγιναν η ελληνική ομάδα που πετυχαίνει τους περισσότερους πόντους στο BCL, καθώς καμία ποτέ δεν είχε φτάσει μέχρι τους 115, ενώ το +49 είναι η τρίτη μεγαλύτερη διαφορά σε φάση ομίλων και μετά στο BCL.

Οι μόνες ομάδες που έχουν νικήσει με περισσότερους πόντους, είναι η Τενερίφη με +59 και ο ΠΑΟΚ με +50. Βέβαια όλες κόντρα στην Οπάβα!

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα στα 4″, όμως οι Πατρινοί έτρεξαν ένα 6-0 σερί και πήραν γρήγορα το προβάδισμα, ενώ πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο, έφτασαν να προηγούνται με +11 (20-9).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν ν’ απαντήσουν σε αυτό το μεγάλο σερί των γηπεδούχων, όμως δεν κατάφεραν και πολλά, καθώς ο μόνος που προσπαθούσε για την Οπάβα ήταν ο Σιμόν Πουρσλ, ο οποίος με ατομικές ενέργειες έριξε για λίγο τη διαφορά κάτω από τους δέκα, για να την ανακτήσει ξανά η Αχαϊκή ομάδα λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και να την στείλει μέχρι και στο +38 (65-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα εξελίχθηκαν με τον ίδιο ρυθμό, με τον Προμηθέα να συνεχίζει σε υψηλό ρυθμό, ο Λίνος Χρυσικόπουλος με τον Κάμερον Ρέινολντς συνέχιζαν να σκοράρουν από παντού και η Οπάβα δεν μπορούσε φυσικά ν’ ακολουθήσει, με αποτέλεσμα να έρχεται η πρώτη ευρεία νίκη των Πατρινών στη διοργάνωση του BCL.

Ο Προμηθέας είχε πέντε διψήφιους παίκτες, με πρώτο σκόρερ τον Κρις Κόφι με 16 πόντους (6 ριμπ., 4 ασ.), ενώ από 15 είχε ο Άντονι Κάουαν (6 ασ.), 14 ο Αρτούρς Κούρουκς και από 12 οι Χέιλ και Ρέινολντς.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 65-27, 90-42, 115-66

Φρίντρικσον ΜΑΤΣΑΡΑ για το “διπλό” του ΠΑΟΚ και… τρίτος στην ιστορία του BCL με triple-double!

Γαλατασαράι – ΠΑΟΚ 77-88: Θρίαμβος στην Πόλη με “τριπλό” Φρίντρικσον!