Περιστέρι – Φάλκο 87-70: Ράγκλαντ “έκοβε”, Χαντς “έραβε” για την πρώτη νίκη στο BCL

2023-10-24T20:23:02+00:00 2023-10-24T21:01:44+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

24/Oct/23 20:23

HandsJaylen-Peristeri-BCL

Το Περιστέρι επιβλήθηκε (87-70) της ουγγρικής Φάλκο και… χαμογέλασε για πρώτη φορά για φέτος στο BCL, με το δίδυμο των Χαντς και Ραγκλαντ να πρωταγωνιστεί!

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Το Περιστέρι εμφανίστηκε ανώτερο και επικράτησε της Φάλκο με 87-70 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για φέτος για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία τώρα σίγουρα θα πάρει ψυχολογία αλλά και μομέντουμ ενόψει της συνέχειας σε Ευρώπη και Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το Περιστέρι ο Τζέιλεν Χαντς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 20 πόντους (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολές), με 3 ασίστ, σε 23:25 λεπτά συμμετοχής.

Σημαντική συνεισφορά είχε και ο Τζο Ράνγκλαντ, ο οποίος έβαλε 18 πόντους (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/6 βολές), με 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Στην 3η αγωνιστική το Περιστέρι θα αντιμετωπίσει στη Μάλαγα την Ουνικάχα (7/11 στις 21:30), ενώ η Φάλκι θα παίξει στη Γαλλία με τη Λε Μάν (7/11 στις 21:30).

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με την Φάλκο να τρέχει ένα 5-0 σερί. Ωστόσο, ο Τζέιλεν Χαντς μαζί με τον Νίκο Χουγκάζ πέτυχαν καλάθια στον αιφνιδιασμό και σε συνδυασμό με την καλή και πιεστική άμυνα του Περιστερίου, κατάφεραν και πήραν ένα προβάδισμα επτά πόντων λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Από εκεί και πέρα, οι Περιστεριώτες συνέχιζαν να παίζουν καλή άμυνα και σε συνδυασμό με τα λάθη των φιλοξενούμενων, πήραν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά με +10.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη είχαν ανανεώσει ήδη μέσα σε 19 λεπτά 8 επιθέσεις με τα επιθετικά ριμπάουντ που είχαν πάρει και ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο μέσα από τις δεύτερες ευκαιρίες που έπαιρναν ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Περιστερίου που ήρθαν από τον πάγκο έδωσαν συνολικά 39 πόντους στην ομάδα τους, κάτι ιδιαίτερα σημαντικό για τη συνέχεια. Η διαφορά είχε παγιωθεί ήδη πάνω από τους δέκα πόντους (74-62), οι παίκτες της Φάλκο δεν κατάφεραν να κάνουν και πολλά, με αποτέλεσμα να έρθει και η πρώτη νίκη του Περιστερίου για φέτος στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 43-32, 62-49, 87-70

Περιστέρι (Σπανούλης): Χουγκάζ 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 6 (2), Ράγκλαντ 18 (2/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ), Ρένφρο 8 (4/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (2/10 σουτ), Χαντς 20 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Κασελάκης 9 (5/7 βολές), Μήτρου-Λονγκ 6 (1), Πουλιανίτης, Τόμπσον 6, Ζούγρης

Φάλκο (Κονάκοβ): Τζορντάνο 11 (3), Κέλερ 13 (2), Κόβακς, Ποτ 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντεζ 2, Μπάρατς 5, Μπένκε 2, Κριβάτσεβιτς 2, Περλ 14 (4/12 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Πόνγκο, Τίμπι 16 (4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)