Σάσαρι – ΑΕΚ 79-83: Η Ένωση το ‘κανε ΞΑΝΑ με “ήρωα” τον Ραντλ και έγινε αφεντικό στον όμιλο!

2023-10-25T22:43:16+00:00 2023-10-29T18:24:35+00:00.

gadamopoulos

25/Oct/23 22:43

Randle_Sassari-AEK

Ο “Δικέφαλος” πέτυχε το 2/2 στο BCL, παρότι βρέθηκε στο -19 στη Σαρδηνία. Ο Ραντλ πέτυχε τρία τρίποντα στα τελευταία δύο λεπτά και μαζί με τους Τίλμαν και ΜακΡέι οδήγησαν την Ένωση σε μία σπουδαία επικράτηση!

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Όλα τα δεδομένα ήταν εξαρχής εναντίον της. Ο Καμπενγκέλε δεν ταξίδεψε καν στη Σαρδηνία. Ο Λάνγκστον Χολ δεν αγωνίστηκε, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι στο ζέσταμα… Ο Κουζμίνσκας αποχώρησε στο τρίτο δεκάλεπτο με ενοχλήσεις στη μέση.

Ακόμη κι έτσι, όμως, έστω κι αν είχε 16 λάθη στο ημίχρονο (συνολικά 26) και στο 21΄ έμεινε πίσω με 19 πόντους διαφορά, η ΑΕΚ πέτυχε μία μεγάλη ανατροπή το βράδυ της Τετάρτης (25/10) στην Ιταλία. Μετά τη νίκη-ανατροπή στην πρεμιέρα επί της Λούντβιγκσμπουργκ, ομάδα του κόουτς Πλάθα επικράτησε με 83-79 της Σάσαρι και πέτυχε το 2/2 στον Δ΄ όμιλο του Basketball Champions League, αφήνοντας τους γηπεδούχους στο 0-2!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τσέις Ραντλ, ο οποίος σκόραρε τέσσερα τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο, τρία εκ των οποίων στο τελευταίο δίλεπτο! Ο Αμερικανός, που είχε 18π. με 5/8τριπ., έδωσε στην ΑΕΚ το πρώτο προβάδισμα μετά το αρχικό 2-0, με 81-79 στα 39,7΄΄ και στη συνέχεια η άμυνα «ζώνης» του Πλάθα μπέρδεψε τους Ιταλούς και τους οδήγησε σε λάθος. Δύο βολές των Καράμπελα και ΜακΡέι έγραψαν το τελικό σκορ.

Η ΑΕΚ στηρίχθηκε στην εξαιρετική τριάδα των Ραντλ, ΜακΡέι (22π., 8/8διπ.!) και Τίλμαν (20π., 10/13διπ.) και έφτασε στη νίκη που της δίνει μεγάλο αβαντάζ στο γκρουπ, πριν από το ταξίδι στην Πολωνία για το ματς με τη Σζέτσιν, η οποία είναι στο 1-1 με τη Λούντβιγκσμπουργκ. Πολύ καλή και η παρουσία του Κουζμίνσκας (10π.), πριν βγει εκτός με το πρόβλημα στη μέση.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Καυτός» Χαραλαμπόπουλος και ιταλικό προβάδισμα

Ένα επιμέρους 12-2 έφερε τη Σάσαρι μπροστά με 12-4 στο 4΄, ενώ με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να σκοράρει 8π. για τους γηπεδούχους, η ΑΕΚ έμεινε πίσω με 24-11 στο 8΄ και υποχρεώθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ. Κακό πρώτο δεκάλεπτο για την Ένωση, που βρέθηκε στο -13 (33-20) και στο 10΄, παρά τους 6π. του ΜακΡέι.

Μισή αντεπίθεση…

Ο «Δικέφαλος» άρχισε τη δεύτερη περίοδο με 11-3 και πλησίασε στο 36-31 του 15΄, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Ιταλοί κατόρθωσαν να φτάσουν στο +14 (46-32) του ημιχρόνου, όχι μόνο χάρη στους 12π του Ντιόπ, αλλά κυρίως λόγω των «ανορθογραφιών» των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του κόουτς Πλάθα είχαν ως την ανάπαυλα μόλις 1/10 τρίποντα και κάκιστη δημιουργία, με έξι ασίστ και… 16 λάθη και πέταξαν στα σκουπίδια τα 13 επιθετικά ριμπάουντ τους.

… Και ολόκληρο (δεύτερο) comeback

Τα πράγματα φάνηκε να ξεφεύγουν από τον έλεγχο της Ένωσης, η οποία στο 21΄ βρέθηκε στο -19, με 51-32. Μονάχα που εκείνη τη στιγμή οι «κιτρινόμαυροι» γύρισαν τον «διακόπτη», αρχικά με σερί 9-0 για το 51-41. Η ΑΕΚ, που είδε τον Κουζμίνσκας να αποχωρεί με ενοχλήσεις στη μέση, βρήκε ρυθμό με οκτώ ασίστ στην τρίτη περίοδο, με τον Τίλμαν να πετυχαίνει 10π. στο δεκάλεπτο και τον ΜακΡέι άλλους 9π. στο ίδιο διάστημα, μειώνοντας στο 61-58 του 30΄, με επιμέρους 26-15 στην περίοδο!

Πού κρίθηκε: Στα μεγάλα σουτ του Ραντλ αλλά και στα 19 επιθετικά ριμπάουντ της ΑΕΚ, η οποία ισορρόπησε με αυτό τον τρόπο τα 26 λάθη και τα 7/23τριπ..

Παίκτης-κλειδί: Ο Ραντλ «κουβάλησε» την ΑΕΚ στην τέταρτη περίοδο, με τέσσερα τρίποντα στο δεκάλεπτο και συνολικά κατέγραψε 18π., 5/8τριπ., 6ριμπ., 4ασ.!

Τα δεκάλεπτα: 33-20, 46-32, 61-58, 79-83.

Σάσαρι (Μπούκι): Καπελετίνι 4, Τρέιερ 2, Ταϊρί 14 (2/5τριπ., 7ασ.), Κρούσλιν 3 (1/6τριπ.), Ουίτακερ 8 (2/4τριπ., 4ασ.), Τζεντίλε 2, Ντιόπ 19 (5/8διπ., 99/10βολ.), Γκομπόλντ 10, ΜακΚίνι 6, Χαραλαμπόπουλος 11 (1/1διπ., 3/4τριπ., 3ριμπ., 2ασ. σε 24΄).

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 20 (10/13διπ., 7ριμπ., 5 λάθη), Ραντλ 18 (5/8τριπ,, 6ριμπ,, 4ασ.), Καράμπελας 1, Φλιώνης 6 (1/3τριπ., 5ασ.), Νετζήπογλου, Χατζηδάκης 1, Κουζμίνσκας 10 (4/7διπ., 0/3τριπ., 5ριμπ.), ΜακΛεμόρ 5 (1/4τριπ.), Κουζέλογλου (0/2 σουτ, 8ριμπ.), ΜακΡέι 22 (8/8διπ., 0/3τριπ., 6/7βολ., 5ριμπ.).