ΠΑΟΚ: Άντεξε στην αντεπίθεση της Χάποελ και πήρε “χρυσή” νίκη για την πρωτιά στον όμιλο

2023-11-15T20:34:16+00:00 2023-11-15T20:38:14+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

15/Nov/23 20:34

kendall-smith-paok

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Χάποελ Ιερουσαλήμ στις λεπτομέρειες (79-77), έφτασε τις δύο νίκες στον έβδομο όμιλο του BCL και πέρασε πρώτος στον έβδομο όμιλο!

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο ΠΑΟΚ -αν και δυσκολεύτηκε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο- τα κατάφερε στο πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι στο BCL για φέτος απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, επικράτησε με 79-77 και ανέβηκε στην πρώτη θέση στον έβδομο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι Θεσσαλονικείς ισοβαθμούν με τους Ισραηλινούς με ρεκόρ 2-1, όμως έχουν τον πρώτο λόγο, αφού στο μεταξύ τους παιχνίδι, ο Δικέφαλος είχε πάρει τη νίκη, έτσι είναι πλέον πρώτος στον όμιλο και βαδίζει ολοταχώς για την φάση των “16”.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κένταλ Σμιθ με 16 πόντους (2/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/7 βολές), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη, ενώ 10 πόντους με 8 ριμπάουντ σημείωσε ο Γκίλμορ. Στους 11 σταμάτησε ο Τζάστον Άλστον (3 ριμπάουντ).

Όσο για τους ηττημένους, ο Λέβι Ράντολφ έβαλε 19 πόντους (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), με 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ από 12 είχε ο Τζόνσον και 10 ο Λεμάρ.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ μπήκαν συγκεντρωμένοι στον στόχο τους, που δεν είναι άλλος από την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη μέσα στο γήπεδό τους φέτος. Το 60% έξω από το τρίποντο στο ημίχρονο τα έλεγε όλα για τους Θεσσαλονικείς, με έξι διαφορετικούς παίκτες (Τσιακμάς, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης, Γκίλμορ, Σχίζας, Φρίντρικσον και Άλστον) να σκοράρουν από ένα σουτ τριών πόντων και να στέλνουν τη διαφορά στο +4 στο ημίχρονο.

Ένα 24-12 στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά στον αγώνα μία διαφορά της τάξεως των 11 πόντων, που όμως δεν χάρηκε πολύ…

Οι φιλοξενούμενοι μ’ ένα πολύ γρήγορο 7-0 στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, μείωσαν στους τέσσερις (63-59) και έβαλαν και πάλι δύσκολα στους παίκτες του Φώτη Τακιανού.

Ο Γκίλμορ μαζί με τον Σμιθ προσπάθησαν να κρατήσουν την επίθεση του ΠΑΟΚ σε υψηλά επίπεδα, όμως ο Λέβι Ράντολφ με δύο μεγάλα σουτ κατέβασε τη διαφορά στον πόντο, 4:20 πριν το φινάλε.

Η Χάποελ ισοφάρισε με τον Χάνκινς, όμως ο Κένταλ Σμιθ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων για το 78-75 38″ πριν το τέλος. Οι Ισραηλινοί αστόχησαν με τον Σπίντι Σμιθ και ο ΠΑΟΚ πήρε τη σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-35, 63-52, 79-77