2023-11-22T20:33:26+00:00 2023-11-22T21:00:39+00:00.

gadamopoulos

22/Nov/23 20:33

McRae_AEK-Szcecin
BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE 2023-2024 / ΑΕΚ - ΣΖΕΤΣΙΝ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ πέτυχε το 4/4 στο Basketball Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της και επικρατώντας 86-64 και στην Αθήνα της Σζέτσιν, απέχει ένα βήμα από την πρωτιά του Δ΄ ομίλου και την απευθείας πρόκριση στους “16”.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η κούραση από την προ 48 ωρών «μάχη» με τον Παναθηναϊκό ως το 40΄ ήταν εμφανής. Ακόμη πιο ξεκάθαρη, όμως, ήταν η διαφορά εμπειρίας, ποιότητας και κινήτρου.

Η ΑΕΚ ζορίστηκε για 26΄ από τη Σζέτσιν το απόγευμα της Τετάρτης (22/11) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, αλλά ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 24-1 σε ένα επτάλεπτο τής ήταν αρκετό για να διατηρήσει το απόλυτό της στο φετινό Basketball Champions League.

Η ομάδα του κόουτς Ζοάν Πλάθα «ποδοπάτησε» την πολωνική ομάδα από τα μέσα της τρίτης περιόδου ως το 33΄, όταν μετέτρεψε το 47-47 σε 71-48, νίκησε με 86-64 και πέτυχε για πρώτη φορά στην ιστορία της το 4/4 στη διοργάνωση! Με το αήττητό της, η Ένωση απέχει ένα βήμα από την πρωτιά στον Δ΄ όμιλο και την απευθείας πρόκριση στους «16», καθώς χρειάζεται μία νίκη στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια με Σάσαρι και Λούντβιγκσμπουργκ.

Ο «Δικέφαλος» άρχισε το ματς δίχως ενέργεια και με 1/9 τρίποντα, όμως με καλό τελείωμα σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να επικρατήσει, χάρη σε μία πεντάδα που ξεχώρισε. Ο Καμπενγκέλε (13π.) ήταν «παρών» από την αρχή, οι ΜακΡέι (12π., 8ασ.) και Κουζμίνσκας (14π.) «άναψαν» τη «σπίθα» στην τρίτη περίοδο και οι Τίλμαν (15π., 10ριμπ.) και Ραντλ (10π.) επιβεβαίωσαν τη σταθερότητά τους.

Για την επόμενη, 5η αγωνιστική του Δ΄ ομίλου του BCL, η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τη Σάσαρι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, στις 5/12, ενώ η Σζέτσιν θα φιλοξενήσει τη Λούντβιγκσμπουργκ, στις 6/12.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Σε αναζήτηση ρυθμού

Η ΑΕΚ δεν είχε ενέργεια στην αρχή του ματς, καθώς παρότι επιχείρησε να τρέξει, δεν είχε λύσεις και καλά ποσοστά (1/6τριπ.). Με τον Εμφιόντου Καμπενγκέλε να φτάνει νωρίς-νωρίς τους 7π., η Ένωση προηγήθηκε με 14-9 στο 6΄ και χάρη σε 4π. του Κουζέλογλου έφτασε και στο 17-12. Ωστόσο, η περίοδος έκλεισε στο 17-16.

Σε αναζήτηση… τριπόντου

Ο «Δικέφαλος» έβαλε στην αγωνιστική «εξίσωση» και τον Τζάστιν Τίλμαν, ο οποίος έφτασε τους 6π. και έδωσε νέο οντότητα στην ομάδα του μέσα στη ρακέτα, για το 26-22. Οι γηπεδούχοι, αν και ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, κρατώντας την πρωταθλήτρια Πολωνίας στους 10π. στο δεύτερο δεκάλεπτο, άρχισαν το ματς με μόλις 1/9τριπ.. Όταν, όμως βρήκαν σκορ από τα 6,75μ., με δύο σερί σουτ των Ραντλ και ΜακΡέι, ξέφυγαν με το 36-26 του ημιχρόνου.

Δημιουργία ΜακΡέι – εκτέλεση «Κουζ»!

Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ της και ανέβασε τη διαφορά στο +13, με 43-30 στο 22΄. Η κούραση από το προ δύο ημερών ματς στο ΟΑΚΑ, όμως, ήταν εμφανής. Οι φιλοξενούμενοι, χάρη σε 11 επιθετικά ριμπάουντ (και παρά τα 3/13τριπ. τους) κατόρθωσαν να πετύχουν σερί 10-0, να μειώσουν αρχικά σε 43-40 και στο 26΄ να ισοφαρίσουν 47-47. Η ΑΕΚ, όμως, είχε έτοιμη την απάντηση. Με τον ΜακΡέι να δημιουργεί με επτά ασίστ και τον Κουζμίνσκας να σκοράρει εννέα διαδοχικούς πόντους για σερί 12-0 και το 59-47 του 29΄, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 30΄ στο 61-48, και στο +21 (69-48) του 33΄, «καθαρίζοντας» το ματς!

Πού κρίθηκε: Στο καταπληκτικό επιμέρους 24-1 της ΑΕΚ από το 26΄ ως το 33΄, με το οποίο «κλείδωσε» το ματς, αλλά και στο ότι μετά τα έξι λάθη στη δεύτερη περίοδο (οκτώ στην ανάπαυλα), έκανε μόλις δύο στο δεύτερο ημίχρονο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόρνταν ΜακΡέι είναι γνωστός για την ικανότητά του στο σκοράρισμα, όμως κόντρα στη Σζέτσιν δεν περιορίστηκε στους 12 πόντους, αλλά ήταν εξαιρετικός στη δημιουργία, με οκτώ ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 36-26, 61-48, 86-64.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 15 (5/11διπ., 5/6βολ., 10ριμπ.), Χολ, Ραντλ 10 (2/4διπ., 2/3τριπ.), Καράμπελας 4, Φλιώνης, Νετζήπογλου 6 (2/2διπ., 0/5τριπ.), Χατζηδάκης, Κουζμίνσκας 14 (3/5διπ., 1/4τριπ.), ΜακΛεμόρ 5 (1/7τριπ.), Κουζέλογλου 7, Καμπενγκέλε 13 (4/6διπ., 5/5βολ.), ΜακΡέι 12  (2/3διπ,, 2/4τριπ., 8ασ.).

Σζέτσιν (Μιλοσζέφσκι): Γούντσον 8 (4/9διπ., 0/5τροπ.), Λαμπινόβιτζ 4, Μάζουρτσακ 10 (13τριπ.), Σάμιετς, Μάτστσακ 2, Μπορόφσκι 2, Μέιερ 13 (2/4διπ., 3/4τριπ.), Ουντέζε 7, Νοβακόφσκι 2, Ζολνιέρεβιτς 7 (3/6διπ, 5ασ.), Ζμούντζσκι 3 (1/2διπ., 8ριμπ.), Κάθμπερτσον 6 (1/6διπ., 1/4τριπ., 6ριμπ).