Ρίτας – Προμηθέας 77-75: Επέστρεψε από την “κόλαση” και το ‘χασε μέσα απ’ τα χέρια του

2023-11-29T22:21:15+00:00 2023-11-29T23:06:38+00:00.

Μάνος Φυρογένης

29/Nov/23 22:21

Ο Προμηθέας του δευτέρου ημιχρόνου στο Βίλνιους έφτασε μια ανάσα από μία τεράστια ανατροπή παρόλα αυτά ο τελευταίος λόγος άνηκε στους Κόουλ και Γκόραμ (77-75 ) που κράτησαν την Ρίτας ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Αναβολή πήρε η 40η νίκη του Ηλία Παπαθεοδώρου στο BCL καθώς η ομάδα του αν και επέστρεψε από το -13 και 51” πριν το τέλος του αγώνα είχε το προβάδισμα (73-75), λύγισε στο φινάλε και γνώρισε τη δεύτερη εκτός έδρας ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Καθοριστικό drive από τον Κόουλ των 16 πόντων, 2.9” για το φινάλε. Ο Γκόραμ σταμάτησε καθαρά ψηλά τον εντυπωσιακό Ετσενίκε στην τελευταία φάση για να δώσει ελπίδες πρόκρισης στη Ρίτας (στο 2-2 και οι δύο ομάδες διεκδικούν την είσοδό τους στα play-in, έχοντας και το ίδιο goal average καθώς στον πρώτο αγώνα ο Προμηθέας είχε επικρατήσει με 78-76). Απομακρύνεται η πρωτιά για τους Πατρινούς που πήραν 36 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες στο Βίλνιους και θα τα παίξουν όλα για όλα για τη 2η θέση.

Δείτε τα Στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Τα ίσια… ανάποδα

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν καλά στο παιχνίδι (2-7 στο 2′) με τον Κόνιαρη να πιέζει στη μπάλα και έχοντας υπομονή στην επίθεση. Τα δύο γρήγορα φάουλ του Ετσενίκε αποτελούσαν πρόβλημα με τον Κόουλ να το παίρνει σιγά σιγά πάνω του. Οι γηπεδούχοι γυρνούσαν καλά τη μπάλα και δεν έπαιρναν βεβιασμένες προσπάθειες για τρεις, κάνοντας ό,τι ήθελαν την άμυνα του Προμηθέα.

Η είσοδος των Κάουαν και Κούρουκς έδωσε άλλη πνοή στην επιθετική λειτουργία της αρμάδας του Παπαθεοδώρου (22-23, 9′). Παρόλα αυτά ο Κόουλ ήταν ασταμάτητος με τη Ρίτας να τρέχει ένα επιμέρους 8-0 και να παίρνει για τα καλά τα ηνία (30-23).

Οι Πατρινοί πάλευαν, κατέβαζαν επιθετικά ριμπάουντ με τη… σέσουλα (11) όμως δεν τα εκμεταλλεύτηκαν στο πρώτο μέρος, στέλνοντας κάθε λίγο και λιγάκι τους γηπεδούχους στη γραμμή των 4.5 μέτρων. Και αυτή αποδείχθηκε πέραν του δέοντος “φιλάνθρωπη” για εκείνους (19/21) μέχρι την ανάπαυλα. Οι Πατρινοί έπαιζαν καθαρή άμυνα μόνο “με τα μάτια” και το 51-38 υπήρξε σαφές.

Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Οι παίκτες του Προμηθέα μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξαν άμυνα στη μπάλα, έβαλαν το κορμί τους και δεν έδωσαν τίποτα εύκολο στους Λιθουανούς. Ένα γρήγορο 1-7 (52-45) ανάγκασε τον Ζιμπένας να καλέσει τάιμ άουτ το οποίο αφύπνισε κάπως τους αθλητές τους.

Στο γρήγορο ρυθμό που προσπαθούσε να επιβάλει η Ρίτας, οι Πατρινοί αντιπαρέβαλαν τη θέλησή τους να μείνουν μέσα στο ματς. Ένα τρίποντο του διψήφιου Κούρουκς από το… σπίτι του μείωσε και πάλι κάτω από τους δέκα (56-48) ενώ λίγο αργότερα η απόσταση έφτασε στο -7 με έμμεσο τρίποντο του Κολομβιανού Ετσενίκε που έβγαζε σφυγμό και τα έβαζε με τον Γκόραμ κάτω από το καλάθι (58-51).

Ένα ανύπαρκτο φάουλ που σφυρίχτηκε πάνω στον Εκόντας από τον Κούρουκς δεν “χάλασε” το μυαλό των Πατρινών (62-55) αν και ο Κόνιαρης θα μπορούσε να είχε πάρει σίγουρα μία καλύτερη απόφαση από το να σταματήσει και να εκτελέσει από τα 8μέτρα, με κάποια δευτερόλεπτα ακόμα να απομένουν για το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Νορμάντας έφτασε αθόρυβα τους 16 (τρίποντο για το 65-55) όμως ο Κόφι ήταν “καυτός”. Με τον εντέκατο του συνεχόμενο πόντο και τον Ετσενίκε σε ρόλο πασέρ, ο Προμηθέας είχε γυρίσει για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς (65-62, 33′).

Οι Πατρινοί από τους 51 πόντους του πρώτου ημιχρόνου, είχαν δεχτεί 18 σε 17 λεπτά, έχοντας πλέον πάρει την κατάσταση στα χέρια τους με τρίποντο του Ρέινολντς, προσπερνώντας για πρώτη φορά μετά το 22-23 του 9΄. Στο καλάθι του Εκόντας, ο Χέιλ απάντησε με τρίποντο (69-71) και ο συγκλονιστικός Κόφι με το follow κάρφωμα έκανε το 69-73, δύο λεπτά πριν τη λήξη. Τίποτα όμως δεν είχε τελειώσει.

Ο Εκόντας σκόραρε δις για την ισοφάριση (73-73) τιμωρώντας την επιθετική αδράνεια των Χέιλ και Κάουαν. Ο Ετσενίκε μετά από άρτια εκτελεσμένο pick n roll με τον Κάουαν έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Πατρινούς, όμως ο Κόουλ που είχε ώρα να φανεί ήταν clutch (75 όλα, 39” για το τέλος).

Ο Κάουαν εκβίασε το φάουλ σε μία κακή εκτελεσμένη προσπάθεια και έδωσε την τελευταία ευκαιρία στον Κόουλ. Σιγά που θα την άφηνε ανεκμετάλλευτη εκείνος. Ο Αμερικανός έπαιξε στα πόδια τον Κόφι και τον κέρδισε (77-75, 2.9” πριν ακουστεί η “χοντρή κυρία”).

Ο Προμηθέας είχε τη δυνατότητα να στείλει το ματς στην παράταση, έβγαλε μόνο του τον Ετσενίκε με το καλάθι μετά από ένα έξοχο play, όμως ο Γκόραμ που δεν βοήθησε τόσο επιθετικά έχοντας χάσει πάμπολλες μάχες από τον Κολομβιανό, τον κέρδισε στην πιο κρίσιμη με buzzer beater μπλοκ και χάρισε τη νίκη στη Ρίτας.

Που κρίθηκε

O συγκλονιστικός Προμηθέας του δευτέρου ημιχρόνου δέχτηκε περισσότερους πόντους στο τελευταίο δίλεπτο (8) από ό,τι στα προηγούμενα οκτώ λεπτά (7) της κρίσιμης τελευταίας περιόδου.

Παίκτης – Κλειδί

Ο Αρ Τζέι Κόουλ φυσικά. Τι κι’ αν είχε ώρα να φανεί και να σκοράρει; Το έκανε με 4 δικούς του στα 40” και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους. Όλα τα “λεφτά” για τη Ρίτας η τάπα του Γκόραμ στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 51-38, 62-55, 77-75

ΡΙΤΑΣ ΒΙΛΝΙΟΥΣ (Ζιμπένας): ΝτεΛοριέ 2, Έκοντας 9, Γκόραμ 6 (11 ριμπάουντ), Νορμάντας 16 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ραντζεβίτσιους 10 (7 ριμπάουντ), Κόουλ 16 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόρνσμπι 2, Μασιούλις 12, Βελίτσκα 4 (4 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφι 19 (8/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Κάουαν 10 (7 ασίστ), Ετσενίκε 15 (6/13 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Χέιλ 7 (2), Ρέινολντς 9 (3/8 τρίποντα), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Κούρουκς 10 (1), Στίβενς 4.

Photo credit: Basketball Champions League