Λούντβιγκσμπουργκ – ΑΕΚ 83-79: Χωρίς κίνητρο και πρώτη, χωρίς κόστος, ήττα στο BCL

20/Dec/23 22:51 December 21, 2023

gadamopoulos

20/Dec/23 22:51

Kabengele_Risen-AEK

Η αδιάφορη ΑΕΚ είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στους “16” του Basketball Champions League και υπέστη την παρθενική φετινή ευρωπαϊκή ήττα της στη Γερμανία, από τη Λούντβιγκσμπουργκ, που τερμάτισε 2η.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η διαφορά κινήτρου ήταν εκείνη που έκρινε το φινάλε της ΑΕΚ στην 1η φάση του φετινού Basketball Champions League, το βράδυ της Τετάρτης (20/12) στη Γερμανία, όπου το ενδιαφέρον ήταν μονόπλευρο.

Η Ένωση ταξίδεψε χωρίς άγχος καθώς είχε εξασφαλίσει την πρωτιά του Δ΄ ομίλου και την πρόκριση στους «16» και η Λούντβιγκσμπουργκ εκμεταλλεύτηκε τον εφησυχασμό της. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 83-79, έφτασαν σε ρεκόρ 3-3 και μετά τη νίκη της Σάσαρι επί της Στσέτσιν, κατέλαβαν τη 2η θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα Play-In, στα οποία θα παίξουν με τη Νταρουσάφακα.

Ο «Δικέφαλος», παρά τους 20π. του Τζόρνταν ΜακΡέι και το καλό ματς των Κουζμίνσκας (16π.) και Καμπενγκέλε (11π.), υπέστη την παρθενική φετινή ευρωπαϊκή ήττα του, κυρίως γιατί πλήρωσε την αστοχία του από τη γραμμή των βολών και τα 6,75μ.. Οι παίκτες του κόουτς Ζοάν Πλάθα, αν και προηγήθηκαν 38-35 στο ημίχρονο, χαλάρωσαν στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν 15 χαμένες βολές (23/38) και 4/21 τρίποντα…

Η ΑΕΚ θα τοποθετηθεί στον Μ΄ όμιλο των «16», στον οποίο θα συναντήσει την ισπανική Μούρθια και θα περιμένουν τους νικητές των ζευγαριών Λε Μαν – Προμηθέα και Χάποελ Χολόν – Οστάνδη.