BCL Play-In: Ήττα για ΠΑΟΚ, το 1-0 η Λούντβιγκσμπουργκ και εκκίνηση για Περιστέρι, Προμηθέα

02/Jan/24 21:42 January 2, 2024

gadamopoulos

02/Jan/24 21:42

Harrison_PAOK-Tofas
BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE 2023-2024 / ΠΑΟΚ - ΤΟΦΑΣ (ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGA PRESS)

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Πυλαία από την Τόφας και απώλεσε το αβαντάζ έδρας στα Play-In. Νίκη στην έδρα της για τη Λούντβιγκσμπουργκ, σε Βίλνιους και Λε Μαν παίζουν την Τετάρτη Περιστέρι και Προμηθέας.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η πρώτη μέρα των Play-In του Basketball Champions League δεν άρχισε με καλά νέα για το ελληνικό μπάσκετ την Τρίτη (2/1), καθώς ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 95-63 από την Τόφας στην Πυλαία και έχασε από νωρίς το πλεονέκτημα έδρας που κέρδισε από την 1η φάση…

Ο “Δικέφαλος” θα επιχειρήσει να αντιστρέψει τα δεδομένα στην Προύσα, στο δεύτερο ματς, ώστε να ανακτήσει το αβαντάζ και να διεκδικήσει την πρόκριση στους “16” σε τρίτο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη.

Στο δεύτερο και τελευταίο ματς της ημέρας, η Λούντβιγκσμπουργκ επιβλήθηκε εύκολα της Νταρουσάφακα στη Γερμανία, με 82-63 και πέτυχε το 1-0 στη σειρά. Οι γηπεδούχοι, αν και στην 1η φάση και στον όμιλο της ΑΕΚ χρειάστηκαν την τελευταία αγωνιστική για να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στα Play-In, έδειξαν ότι βρήκαν τον καλό εαυτό τους την κατάλληλη στιγμή και έκαναν το πρώτο βήμα.

Οι Γερμανοί είχαν το προβάδισμα από το ξεκίνημα (20-17 στο δεκάλεπτο, 40-33 στο ημίχρονο) και κατόρθωσαν να ξεφύγουν με το επιμέρους 25-12 στην τρίτη περίοδο, όταν έφτασαν στο 65-45 και “καθάρισαν” τη νίκη. Ο Τζέιβον Γκρέιβς με 21π. και ο Ελάιτζα Τσάιλντς με 13π. ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ για την τουρκική ομάδα, που είχε μόνο 1/19 τρίποντα, ο Μπρένταν Άνταμς είχε 13π. και ο Τζος Κάρλτον 11.