BCL Play-In: Πρόκριση για Προμηθέα και ισοφάριση για ΠΑΟΚ! Στους “16” και η “Γαλατά”

2024-01-09T21:49:31+00:00 2024-01-09T22:15:53+00:00.

gadamopoulos

09/Jan/24 21:49

Tofas-PAOK-II

Μεγάλη βραδιά για το ελληνικό μπάσκετ στο BCL, αφού ο Προμηθέας “σκούπισε” τη Λε Μαν και προκρίθηκε, ενώ ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Προύσα, ισοφάρισε και φέρνει τη σειρά στην Πυλαία για τρίτο ματς! Στους “16” η Γαλατασαράι, στο 1-1 Οστάνδη-Χολόν.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Με ελληνικό 2/2 άνοιξε η αυλαία των δεύτερων αγώνων του Play-In του BCL, το βράδυ της Τρίτης (9/1). Ο Προμηθέας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και μετά το “μπρέικ” της περασμένης εβδομάδας στη Γαλλία, νίκησε τη Λε Μαν με 91-78 και στην Πάτρα, πέτυχε το 2-0 και προκρίθηκε στους “16”, σε νέο όμιλο μαζί με την ΑΕΚ, τη Μούρθια και μία εκ των Χάποελ Χολόν ή Οστάνδη.

Η ελληνική ομάδα “καθάρισε” το ματς από την πρώτη περίοδο (30-12) και δεν είχε πρόβλημα να “σκουπίσει” τη σειρά και να βρεθεί στην επόμενη φάση, με κορυφαίους τους Άντονι Κάουαν, Τζαμάλ Τζόουνς και Χάντερ Χέιλ.

Σπουδαία εμφάνιση και θρίαμβος του ΠΑΟΚ στην Προύσα, καθώς νίκησε την Τόφας με 88-87 έπειτα από δύο παρατάσεις και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1! Ο “Δικέφαλος”, παρά την ήττα του πρώτου αγώνα στη Θεσσαλονίκη, αντέδρασε, στάθηκε στα πόδια του και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη, η οποία φέρνει τις δύο ομάδες και πάλι στην Πυλαία, για τρίτο παιχνίδι που θα κρίνει και την ομάδα που θα συνεχίσει στη διοργάνωση.

Την πρόκριση στους “16” πανηγύρισε την ίδια μέρα και η Γαλατασαράι. Η τουρκική ομάδα “εξαργύρωσε” το “μπρέικ” στην Ιταλία και νικώντας και στην Κωνσταντινούπολη την Τορτόνα με 95-89, πέτυχε το 2-0 και θα συνεχίσει στην επόμενη φάση, στον Κ΄ όμιλο, με τις Ντιζόν, Βόννη και τη νικήτρια του ζευγαριού Λούντβιγκσμπουργκ ή Νταρουσάφακα.

Η “Γαλατά” πάτησε πάνω στο καλό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε 26-14 και επικράτησε χάρη στο σπουδαίο ματς του Κλέμεν Πρέπελιτς, με 23π. (2/3διπ., 3/11τριπ., 10/10βολ.) και 12 ασίστ, αλλά και την πολυφωνία των Καμπάκα (15π.), Μποστ (14π.), Ράντεμπο (13π.) και Ουόλντεν (12π,). Για την Τορτόνα, η οποία με επιμέρους 33-23 στην τέταρτη περίοδο επιχείρησε χωρίς αποτέλεσμα να “γυρίσει” το ματς, ο Ρος είχε 21π. και ο Στράουτινς 13.

Σε τρίτο αγώνα θα κριθεί και η πρόκριση για τις Οστάνδη και Χάποελ Χολόν. Η βελγική ομάδα (Ζιλέ 15π., 4/6τριπ., 9ριμπ.) νίκησε στην έδρα της τους Ισραηλινούς (Ντόουσον 16π.) με 71-61 και έκανε το 1-1. Οι δύο αντίπαλοι θα παίξουν και πάλι στις 16/1 στην Ουγγαρία και το γήπεδο της Σομπατέλι, όπου είναι η τυπική έδρα της Χολόν.

Την Τετάρτη (19:30) είναι και το πρώτο “ματς-μπολ” του Περιστερίου για εξασφάλιση και της δικής του παρουσίας στη συνέχεια του Basketball Champions League. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη υποδέχεται τη Ρίτας με στόχο το 2-0, μετά το πρώτο βήμα που έκανε με τη νίκη στο Βίλνιους, την περασμένη εβδομάδα.