BCL: Η ΑΕΚ πήρε κεφάλι επί του Προμηθέα με σερί 12-0!

2024-01-23T19:35:16+00:00 2024-01-23T19:37:11+00:00.

gadamopoulos

23/Jan/24 19:35

Knight_Promitheas-AEK
BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΑΕΚ (ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Η Ένωση κατάφερε να προσπεράσει τους Πατρινούς στη δεύτερη περίοδο, όταν με επιμέρους 14-1 ξέφυγε ακόμη και με 10π. διαφορά, πριν από τη μείωση των γηπεδούχων στο 40-35 του ημιχρόνου.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το πρώτο προβάδισμα της ΑΕΚ, με 21-20 στο 11΄ της αναμέτρησης της Τρίτης (23/1) με τον Προμηθέα στην Πάτρα, για την πρεμιέρα των «16» του Basketball Champions League, ήταν μόνο η αρχή.

Ο «Δικέφαλος» κατόρθωσε να προσπεράσει με καλάθι του Μόργκαν, ο οποίος, πάντως, δεν ήταν ο μοναδικός νεοφερμένος των «κιτρινόμαυρων» που ξεχώρισε στο πρώτο μέρος του ματς στην πρωτεύουσα της Αχαΐας. Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα έμεινε πίσω με 20-18 στο δεκάλεπτο, όμως πήρε κεφάλι στη συνέχεια του ματς.

Με τον Μπράντον Νάιτ να σκοράρει 7π., αλλά και τον Όστιν Χόλινς στο ντεμπούτο του να πετυχαίνει ένα τρίποντο στο 18΄ για το 36-27, η Ένωση ολοκλήρωσε ένα σερί 12-0 που της έδωσε τα ηνία του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα επιμέρους 14-1 που μετέτρεψε το 27-24 του Προμηθέα σε 38-28 για την ΑΕΚ, αν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν στο 40-35 της ανάπαυλας.