Περιστέρι: Συντριβή από την Τενερίφη του “δολοφόνου” Κάιλ Γκάι

2024-01-31T23:05:19+00:00 2024-01-31T23:15:25+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

31/Jan/24 23:05

Ο Κάιλ Γκάι “σκότωσε” το Περιστέρι κι έδωσε στην Τενερίφη τη δεύτερη σερί νίκη (89-68) στην φάση των “16” του BCL. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πλέον αναζητά απεγνωσμένα την πρώτη της νίκη αν θέλει να ελπίζει.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά την ήττα από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων για τους “16” του Basketball Champions League, το Περιστέρι έχασε με κατεβασμένα τα χέρια από την καλύτερη Τενερίφη. Οι Ισπανοί έδειξαν απ’ την αρχή τις προθέσεις του κι επιβλήθηκαν με 89-68 και συνεχίζουν απτόητοι πρώτοι στον Κ’ όμιλο με 2-0. Από την άλλη, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε τις δύο συνεχόμενες ήττες (0-2) και το έργο της για πρόκριση δυσκολεύει…

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο εντυπωσιακός πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Κάιλ Γκάι, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 26 πόντους με 4/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 30:51 λεπτά που αγωνίστηκε.

Όσο για τους ηττημένους, ο Κένι Ουίλιαμς ήταν συγκινητικός, καθώς σημείωσε 25 πόντους κι όντας σχεδόν αλάνθαστος (2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 6/6 βολές), έχοντας 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με το μαχαίρι στα δόντια, καταφέρνοντας να βάλουν δύσκολα εξ αρχής στην ελληνική ομάδα αλλά και να πάρουν από το πρώτο πεντάλεπτο σχεδόν μία διαφορά δέκα πόντων. Το 27-14 του πρώτου δεκαλέπτου, έγινε 3-9 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου, όμως το Περιστέρι συνέχιζε να έχει αρκετά λάθη ήδη αλλά να δυσκολεύεται να βρει ελεύθερα σουτ από την περίμετρο. Αποτέλεσμα αυτού και το μόλις 34% στα σουτ (10/29).

Η ομάδα του Βιντορέτα είχε τον πρώην “πράσινο” Κάιλ Γκάι σε εξαιρετικό βράδυ, ο οποίος σούταρε ήδη από το πρώτο ημίχρονο με 71% (5/7 σουτ), ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά στους 20+ πόντους.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0, όμως φυσικά αυτό δεν ήταν αρκετό, με την Τενερίφη να μην ρίχνει καθόλου τον ρυθμό του παιχνιδιού και να φτάνει μάλιστα να προηγείται μέχρι και με +27 (85-59). Τα πράγματα δεν μπορούσαν να αλλάξουν, παρά τις προσπάθειες του Κένι Ουίλιαμς, η άμμος στην κλεψύδρα άδειαζε και το Περιστέρι υπέπεσε στην δεύτερή του ήττα στην φάση των “16” του BCL.

Πού κρίθηκε

Στο 47-25 επιμέρους που έτρεξε η Τενερίφη στο πρώτο μέρος και κατάφερε να το διατηρήσει μέχρι και το φινάλε του αγώνα για να φτάσει στο 2/2.

Ο τρομερός και φοβερός Κάιλ Γκάι που πέτυχε 26 πόντους με 4/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 30:51 λεπτά που αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 47-25, 71-48, 89-68

Τενερίφη (Βιντορέτα): Ντιόπ 18 (7 ριμπάουντ), Τρουγίλο, Γκάι 26 (5/10 τρίποντα, 4 ασίστ), Λόπεθ, Βισέδο, Αμπρομάιτις 2, Ντόορνεκαμπ, Φτιπάλδο 3, Χουέρτας 18 (7 ασίστ), Σαλίν 6, Σάστρε 8 (4 ριμπάουντ), Σερμαντίνι 8

Περιστέρι (Σπανούλης): Χουγκάζ, Λοβ 14 (4 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 5, Ξανθόπουλος, Ζούγρης 4, Ντάνγκουμπιτς, Κασελάκης 2, Μήτρου-Λονγκ, Ράγκλαντ 10 (5 ριμπάουντ), Ρένφρο 2 (5 ριμπάουντ), Τόμπσον 6, Γουίλιαμς 25 (5/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)