Καρσίγιακα – Περιστέρι 93-88: Ξόδεψε… ελπίδες στη Σμύρνη

2024-02-07T20:24:36+00:00 2024-02-07T22:31:32+00:00.

gadamopoulos

07/Feb/24 20:24

Darrun Hilliard Karsiyaka Peristeri

Η κακή περιφερειακή άμυνα του Περιστερίου κόστισε στην έδρα της Καρσίγιακα και η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έμεινε χωρίς νίκη σε τρεις αγώνες στους “16” του BCL, έχοντας πια ελάχιστες πιθανότητες για τα προημιτελικά.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το Περιστέρι δεν κατάφερε να αλλάξει τη Τετάρτη (7/2) στη Σμύρνη τη διαφαινόμενη «μοίρα» του στον Κ΄ όμιλο των «16» του Basketball Champions League. Η Καρσίγιακα νίκησε την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με 93-88 έφτασε σε ρεκόρ 1-2 και άφησε στο 0-3 την ελληνική ομάδα…

Οι φιλοξενούμενοι, αν και στην τρίτη περίοδο προηγήθηκαν με +7, το απώλεσαν άμεσα και παρότι στο 30΄ ήταν στο -5, σκόραραν μόλις 13π. στα πρώτα οκτώ λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και έμειναν πίσω με 89-76. Εκείνο που κόστισε την ήττα, βεβαίως, αν και οι παίκτες του «V-Span» έκαναν μόνο έξι λάθη, ήταν η κακή περιφερειακή άμυνα του Περιστερίου.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν το δεύτερο δεκάλεπτο με 6/7τριπ. και πήραν κεφάλι στο σκορ, ενώ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με συνολικά 12/25 τρίποντα και 48% από τα 6,75μ.. Για το Περιστέρι πήγε χαμένο το εξαιρετικό ματς και στο σκορ και στη δημιουργία του Τζο Ράγκλαντ, με 18π. και 11 ασίστ, αλλά και η πολύ καλή βραδιά των Λαβ (20π.-10 στο τελευταίο δεκάλεπτο) και Ντάνγκουμπιτς (18π.).

Η ελληνική ομάδα δέχθηκε 28π, στη δεύτερη περίοδο και 25π. στην τέταρτη, αφού δεν κατάφερε να περιορίσει τους Βίτο Μπράουν (23π., 5/9τριπ.), Ντάρουν Χίλιαρντ (18π., 5/8τριπ.) και Κέναν Σιπάχι (18π.). Η τουρκική ομάδα είχε πέντε παίκτες με διψήφια παραγωγικότητα, καθώς σημαντική ήταν η βοήθεια και των Βέρνον Κάρεϊ τζούνιορ (15π., 11ριμπ.) και Έρικ ΜακΚόλουμ (10π., 5ασ.).

Για την επόμενη, 4η αγωνιστική του Κ΄ ομίλου των «16» του BCL, το Περιστέρι υποδέχεται στις 6/3 την Καρσίγιακα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Μία σου και μία μου»

Μετά το αρχικό 6-0 του Περιστερίου και την απάντηση των γηπεδούχων με σερί 9-0, οι δύο ομάδες άλλαξαν δέκα φορές προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Παρά το τρίτο φάουλ του Λαβ από το 6΄ και το ξεκίνημα με 0/6τριπ. (1/8 στο δεκάλεπτο), οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/11διπ. και τους Ντάνγκουμπιτς και Τόμπσον με 6π., για το 21-18 του 10΄, με 6ασ. και μόνο ένα λάθος.

Προσεκτικό, αλλά χωρίς περιφερειακή άμυνα…

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έμεινε στο ένα λάθος ως την ανάπαυλα και στο 13΄ προηγήθηκε με 28-24. Μονάχα που από εκείνο το σημείο άφησε πολλά ελεύθερα σουτ. Η Καρσίγιακα πέτυχε σερί 9-0 για το 33-28 και στο 17΄ ξέφυγε με 41-32 και επιμέρους 17-4! Οι Τούρκοι άρχισαν τη δεύτερη περίοδο με 6/7τριπ. των Χίλιαρντ και Βίτο Μπράουν, όμως το Περιστέρι, με τους Ντάνγκουμπιτς (12π.) και Τόμπσον (10π., 5/5 σουτ) κατόρθωσε να μειώσει στο 46-44 του ημιχρόνου.

Προβάδισμα και… ξόδεμα

Το Περιστέρι άρχισε πολύ καλά την τρίτη περίοδο και με τρία διαδοχικά τρίποντα προσπέρασε με 53-46, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 17-3! Η απάντηση της ομάδας του κόουτς Σαρίτσα, όμως, ήρθε άμεσα, με τον… γνωστό τρόπο, από τα 6,75μ.. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ως το 29΄ τα 10/17τριπ. και κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι με 66-59 στο 29΄, με τον Χίλιαρντ να φτάνει τους 18π. με 5/7 από την περίμετρο.

Πού κρίθηκε: Στη διαφορά στα τρίποντα, με 12/25 για τους γηπεδούχους και 9/24 για το Περιστέρι και στην τουρκική νίκη στα ριμπάουντ (38-30).

Παίκτης-κλειδί: Ο Βίτο Μπράουν έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα του Περιστερίου, σκοράροντας 23π. με 3/5διπ., 5/9τριπ. και 2/2βολ., ενώ είχε και 6ριμπ..

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 46-44, 68-63, 93-88.

Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Τ. Μπράουν 2, Κάρεϊ 15 (5/10διπ., 11ριμπ.), ΜακΚόλουμ 10 (2/8διπ., 5ασ.), Χαλτάλι 2, Ακιαζίλι, Μάρτιν 5, Χίλιαρντ 18 (5/8τριπ.), Β. Μπράουν 23 (5/9τριπ.), Τσελέπ, Σιπάχι 18 (5/5διπ., 2/4τριπ.).

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 4, Ράγκλαντ 18 (5/8διπ., 2/6τριπ., 11ασ.), Ντάνγκουμπιτς 18 (3/3διπ., 3/5τριπ.),  Ξανθόπουλος, Λαβ 10 (6/9διπ., 1/3τριπ.), Πουλιανίτης, Κασελάκης, Ρένφρο 3, Ουίλιαμς 5 (1/3τριπ.), Τόμπσον 14 (7/9διπ., 7ριμπ., 4ασ.), Χουγκάζ 6 (2/3τριπ.).