Αυτοκρατορικό ξεκίνημα…

2016-10-18T22:04:45+00:00 2016-10-18T22:17:23+00:00.

18/Oct/16 22:04

Έχοντας τον Βασίλη Καββαδά σε εξαιρετική βραδιά, ο Άρης κατάφερε να φύγει με το διπλό από τη Σλοβενία στο πρώτο του παιχνίδι στο FIBA Champions League, καθώς επιβλήθηκε της Ιλιος Ντομζάλε με 62-54.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Έλληνας σέντερ σταμάτησε στους 16 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, αλλά και του αγώνα. Σε απόδοση τον ακολούθησε ο Ουίλ Κάμινγκς, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους, ενώ οι Ταντίγια Ντραγκίσεβιτς και Έρικ Μπάκνερ πρόσθεσαν από 9 έκαστος.

Ο Άρης μπορεί να μην εντυπωσίασε, αλλά έκοψε τον ρυθμό της Ιλιος Ντομζάλε, η οποία όπως είχε τονίσει και ο Δημήτρης Πρίφτης πριν από το παιχνίδι, είναι μία ομάδα που αρέσκεται να τρέχει στο γήπεδο και να πετυχαίνει εύκολα καλάθια και γενικά δεν κινδύνεψε. Ο Άρης ήταν εξαιρετικός στα αμυντικά του καθήκοντα, πήγε το ματς σε χαμηλό τέμπο και κατάφερε να πάρει την πρώτη νίκη στη διοργάνωση της FIBA Champions League.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε το παιχνίδι με ένα γρήγορο 5-0 και δεν άφησε τους γηπεδούχους να πάρουν στα χέρια τους το προβάδισμα του παιχνιδιού. Ο Έρικ Μπάκνερ ήταν αυτός που οδήγησε τον Άρη στον επιθετικό τομέα αρχικά, αλλά στη συνέχεια οι “κίτρινοι” είχαν περισσότερες επιλογές στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-12 υπέρ του Άρη.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προσπάθησε να κρατήσει χαμηλό ρυθμό στον αγώνα και τα κατάφερε, με την εξαιρετική του αμυντική εικόνα. Επιθετικά, ο Βασίλης Καββαδάς άρχισε να παίρνει επιθέσεις και να “φορτώνει” το αντίπαλο καλάθι. Οι γηπεδούχοι πάντως κατάφεραν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να κατεβάσουν κάπως τη διαφορά. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 27-30.

Κάρι και Μπόλτσινα βρήκαν κάποιες λύσεις για τους γηπεδούχους στον επιθετικό τομέα, αλλά με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Άρης ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να πάρει μία καλή διαφορά (31-41) στο 25ο λεπτό του αγώνα. Η Ιλιος Ντομζάλε πάντως δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και κατάφερε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου να μειώσει και πάλι τη διαφορά (42-49).

Στην τελευταία περίοδο, ο ρυθμός έπεσε για τα καλά. Μάλιστα μετά τα πέντε πρώτα λεπτά είχαν σημειωθεί συνολικά μόλις 6 πόντοι (2-4). Πάντως η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 10 για τον Άρη (47-60, 1’20” πριν το τέλος), ο οποίος δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα. Έτσι το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε στη νίκη με 62-54.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 27-30, 42-49, 54-62.