Λύγισε στην 3η παράταση ο ΠΑΟΚ!

2016-10-19T21:08:49+00:00 2016-10-19T21:14:22+00:00.

19/Oct/16 21:08

Σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην 3η παράταση, ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στη Ρόζα Ράντομ και ηττήθηκε με 93-85 στο πρώτο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας στο FIBA Champions League.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Τάιρον Μπράζελτον ήταν αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στον ΠΑΟΚ, καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 36 πόντους, με τους παίκτες της ελληνικής ομάδας να μην μπορούν να τον περιορίσουν. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην πρώτη παράταση, αλλά ο Απόλλων Τσόχλας αστόχησε σε δίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή. Κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα ήταν οι Σάιμπερτ (19 πόντοι), Κλάντον (16 πόντοι) και Γλυνιαδάκης (14 πόντοι και 9 ριμπάουντ).

Ο ΠΑΟΚ γλίτωσε στην κανονική διάρκεια του αγώνα, καθώς στην τελευταία επίθεση και ενώ το σκορ ήταν 65-65, ο Σοκολόφσκι αστόχησε σε τρίποντο που επιχείρησε για τους γηπεδούχους. Το ίδιο συνέβη και στην δεύτερη παράταση, όταν ο Μπραζελτον ήταν άστοχος σε τρίποντο που επιχείρησε.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν ένα καλό προβάδισμα απέναντι στον ΠΑΟΚ που ήταν νωθρός. Μάλιστα η ομάδα της Ρόζα Ράντομ προηγήθηκε με 13-6 στο 5ο λεπτό, αλλά το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασε. Το 13-6, έγινε 13-13, ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 17-15.

Ο Τάιρον Μπράζελτον όμως ήταν εξαιρετικός για τους γηπεδούχους και η άμυνα του ΠΑΟΚ είχε τεράστιο πρόβλημα στο μαρκάρισμά του. Η ελληνική ομάδα πάντως κατάφερε να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου, αλλά λίγο πριν το ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και στο πρώτο μισό του αγώνα προηγήθηκαν με 33-30.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα σερί15-6 με τον Σάιμπερτ να έχει 11 πόντους με 3/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 50-43, αλλά, οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 51-50.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξεκίνησε με ένα 5-0 και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (51-55). Οι Μπελ και Σοκολόφσκι όμως κατάφεραν να βρουν τις λύσεις στον επιθετικό τομέα για τη Ρόζα Ράντομ και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, το παιχνίδι ήταν ισόπαλο (63-63). Ο Μπελ έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με καλάθι δύο πόντων, αλλά ο Πέινερς ισοφάρισε και πάλι για τον ΠΑΟΚ με δύο βολές. Η τελευταία επίθεση στην κανονική διάρκεια ήταν στα χέρια του Σοκολόφσκι, ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο που επιχείρησε.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου το σκορ άλλαζε συνέχεια χέρια, ενώ ο Σάιμπερτ με ένα τρίποντο 2’31” πριν το τέλος έκανε το σκορ 70-68 υπέρ του ΠΑΟΚ. Από εκείνο το σημείο και μέχρι 24” πριν το τέλος καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο Τσόχλας ευστόχησε σε μία βολή, ενώ ο Μπράζελτον με τρίποντο 16” πριν το τέλος ευστόχησε σε τρίποντο και ισοφάρισε σε 71-71. Ο Τσόχλας όμως αστόχησε στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ στην παράταση (έρμπολ) και έτσι το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση.

Στα μέσα της δεύτερης παράτασης ο Γλυνιαδάκης με δύο βολές έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 77-75, ενώ ο Μπάιαντ με τον ίδιο τρόπο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ελληνική ομάδα. Στο τελευταίο λεπτό όμως ο Μπογιανόφσκι με τρίποντο μείωσε στον πόντο, ενώ ο Ντόνελ Τζάκσον με μία βολή ισοφάρισε σε 79-79, 23” πριν το τέλος. Ο Μπράζελτον όμως αστόχησε και πάλι σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση.

Στην 3η και τελευταία παράταση, οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι στα τρίποντα. Αυτός που έκανε μάλιστα τη διαφορά ήταν ο Γιέσκε, ο οποίος είχε 0/8 σουτ στο υπόλοιπο του παιχνιδιού ενώ στην τρίτη παράταση ευστόχησε σε δύο τρίποντα. Οι γηπεδούχοι πήραν μία καλή διαφορά και κατάφεραν να κατακτήσουν τη νίκη με 93-85.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-30, 51-50, 65-65 (κ.α.), 71-71 (π.π.), 93-85.